Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Proběhlé akce > Podzimní exkurze 2. stupeň

Podzimní exkurze 2. stupeňDatum konání:
22.9.2022

Podzimní exkurze do Prahy – zábava i poučení

Obě 7. třídy byly letos společně v rámci podzimních exkurzí 22. 9. v Praze. Naším hlavním cílem byla návštěva nejznámějších pražských pamětihodností. Mnozí byli na některých místech poprvé v životě.
Nejdříve jsme zdolali 299 schodů na vrchol Petřínské rozhledny s nádherným výhledem na Prahu a nasmáli jsme se v Síni smíchu Zrcadlového bludiště při pohledu na sebe do pokřivených zrcadel. V poledne jsme viděli slavnostní střídání stráží na Pražském hradě a pak jsme si prohlédli chrám sv. Víta, Starý královský palác a Zlatou uličku. Společně s průvodcem jsme pokračovali po Starých zámeckých schodech, přes Valdštejnskou zahradu, kolem Senátu a Poslanecké sněmovny na Malé Straně, na Karlův most a Staré Město. Našemu výletu do hlavního města nechyběl ani rozchod na Václavském náměstí a na závěr orloj na Staroměstském náměstí.
Jelikož nám mimořádně přálo také počasí, pobyt v Praze jsme si opravdu užili.

Exkurze VIDA! Brno

   Ve čtvrtek 22. září jsme se těšili na tradiční podzimní exkurzi. Vloni jsme si prohlédli památky Kutné Hory, letos jsme se zaměřili na přírodní vědy a zamířili do vědeckého parku u brněnského výstaviště.
   Čekala nás světelná laboratoř, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o světle a vyzkoušeli si několik pokusů, při kterých jsme například zjistili, co se skrývá ve svítící tyčince, nebo se nám podařilo rozzářit drcený cukr. Dále jsme se snažili během 60 minut vyřešit různé fyzikální a chemické úkoly a uniknout tak z uzamčené místnosti. Nakonec nás čekala science show plná zábavných pokusů.
   Ve zbývajícím čase jsme se s nadšením vrhli do skvělé expozice, kde jsou umístěny desítky interaktivních exponátů. Díky nim jsme si na vlastní kůži například zkusili, jak funguje odstředivá síla, dali jsme si bublinkový závod či vypustili horkovzdušný balon. Kousek dál jsme prošli obřím lidským srdcem nebo si na různě těžkých figurínách vyzkoušeli manipulaci se zraněným. Řadu exponátů jsme ani nestihli vyzkoušet, proto se těšíme, že se do VIDY! Zase někdy podíváme.

Nasavrky

22. září se žáci šestých tříd zúčastnili exkurze do keltského skanzenu Země Keltů v Nasavrkách. Během výkladu jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o životě Keltů na našem území. V další části jsme se seznamovali s keltskou kuchyní a sami jsme si vyzkoušeli upéct keltské placky. U kováře jsme si vysvětlili, jak se taví kovy a každý z nás si vyrobil minci. Poté jsme stříleli z luku a navštívili místní zvířátka. Počasí nám přálo. Věřím, že jsme si exkurzi všichni užili.

Kutná Hora

Osmé třídy tento rok zavítaly na exkurzy do Kutné Hory. Nejdříve jsme se zastavili v Sedlci a prohlédli si kostnici. Po prohlídce a zajímavém výkladu o důvodech vzniku tohoto zajímavého místa, jsme přejeli do centra města. Pěšky jsme došli do Českého muzea stříbra, abychom se blíže seznámili s historií dolování stříbra v Kutné Hoře a prohlédli si středověký důl. Nejdříve jsme se podívali k původnímu těžnímu stroji na koňský pohon. Zde na obrazcích a přilehlých exponátech nám paní průvodkyně vysvětlila, jak se v těchto dolech stříbrná ruda dobývala a o jak náročnou a těžkou práci šlo. Poté jsme dostali ochranné pláště, helmy s čelovkou a mohli jsme vyrazit do podzemí. Procházeli jsme opravdu úzkými a nízkými štolami. Byli jsme rádi, že jsme po asi 250 m vyšli zase zpět na povrch. Nakonec jsme se v dalších expozicích dozvěděli, jak se z rudy získávalo stříbro, jak se složitě zpracovávalo a nakonec jak se z něj vyráželi pražské groše.
   Poznávání Kutné Hory jsme zakončili v chrámu svaté Barbory, kde jsme obdivovali nádhernou pozdně gotickou architekturu. 

foto v galerii