Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Proběhlé akce > Tvořivé dílny 1. stupeň

Tvořivé dílny 1. stupeňDatum konání:
28.4.2022

Tvořivé dílny ke Dni matek

   Čím obdarovat svoji maminku ke Dni matek? To měly letos včas vyřešené děti 1. stupně ZŠ Havlíčkova v Jihlavě. Po dvou letech, protože epidemiologicky nepříznivá situace dříve nedovolovala shromažďování dětí z různých tříd, se pro žáky ve čtvrtek 28. dubna otevřely tvořivé dílny. Už s předstihem se seznámili s nabídkou deseti různých výrobků, ze kterých si děti mohly vybrat, co pro svoji maminku vyrobí.
   „Já chci dělat ten květináč s kytkou, a ještě malovaný kamínek,“ rozhodla se osmiletá Anetka. To její mladší sestra, prvňačka Adélka, si zatím ještě nevybírala. V prvních ročnících sice děti vyráběly také, ale ještě zůstaly ve svých třídách u svých paní učitelek.  V 1. A se zdobily květináče ubrouskovou technikou, vyráběl se i srdíčkový zápich do květináče a také záložka do knížky. V 1. B děti modelovaly voňavá kávová srdíčka a nakreslily obrázek maminky, který doplnily srdíčkem z keramiky.
   Žáci 2. – 5. tříd vytvářeli papírové květiny, svícny, srdíčková nebo vyšívaná přání, malovali obrázky na plátno, zdobili květináče, do kterých sázeli petúnie nebo malovali na oblázky.
   Dárečky se povedly, děti byly spokojené, a šťastné byly jistě i maminky, protože vlastnoručně vyrobený dárek a k tomu sladká pusinka vždy zahřejí u srdíčka.

Malování na plátno

  Děti malovaly na plátno obrázek pro maminku. Mohly se držet předlohy, na které bylo srdíčko a kytičky nebo si kombinovat barvy a motivy podle toho, co má ráda jejich maminka.
   Na pozadí si zkoušely míchání barev a jejich různé přechody. A na dozdobení mohly využít šablony na srdíčko, kytičky, různá razítka a vykrajovátka. V obou skupinách vznikla spousta nádherných obrázků.

Květina z papíru

 Barvu jejich květů se snažil každý vybrat dle oblíbené barvy svojí maminky. Nejprve si všichni zkusili srolovat papír do tenké ruličky jako stonek. Pro některé to byl obtížný úkol, ale s pomocí to nakonec zvládl každý. Základ květů si žáci obkreslili dle připravené šablony. Společně jsme si ukázali, jak se tvoří jednotlivé květy a pak už každý pracoval svým tempem. Některá děvčata si stihla vyrobit i tři květiny.

Malované kamínky

Děti malovaly speciálními fixami na kamínek srdíčko pro maminku. Měly několik předloh, ale mnohé si vymyslely obrázek samy. Aby měly kamínek kam uložit, vyrobily si barevnou papírovou krabičku. Mohly ji dle vlastní fantazie vyzdobit.

Srdíčkové přání

V rámci alternativního dne jsme vyráběli srdíčkové přání. Děti si vystřihly šest různě barevných srdíček a na každé srdíčko napsaly nějaký svůj vlastní vzkaz nebo přání mamince. Srdíčka jsme pak společně lepili na připravený základ. Nakonec vzniklo krásné duhové přáníčko, na kterém se po zatažení jednotlivá srdíčka postupně otevírala a každá maminka si mohla přečíst jednotlivé vzkazy určené právě pro ni. Každé přáníčko bylo krásným originálem.  Děti během práce krásně spolupracovaly, starší pomáhaly mladším, rychlejší pomalejším. Tvoření jsme si užili. 

Ozdobný květináč

Zrecyklovali jsme plastové kelímky a vyrobili z nich pěkné květináče. Na ozdobení jsme použili různé stužky, lýko, provázky, ze samolepící tapety jsme si vyrazili srdíčka a kytičky a přizdobili i dřevěným nebo plstěným srdíčkem. A protože do květináče patří květina, na závěr jsme zasadili bílou petúnii.

Svícen
Sklenice pomalovaná akrylátovou barvou nemusí maminkám sloužit pouze jako svícen, ale některé z dětí do sklenice nasypaly její oblíbené bonbony nebo třeba oříšky. Všechny děti k tomu ještě stihly vyrobit jednoduchý zápich na špejli, který snad maminky také potěšil.

Vyšívání

Děti mohly k Svátku matek vyšít křížkovým stehem obrázek květiny. Byla to práce náročná na jemnou motoriku, ale děti to krásně zvládly.

více v galerii

tvoření
malované kamínky
krabičky