Základní škola Jihlava, Havlíčkova 71,
příspěvková organizace
Pohodová tvořivá škola
diar

Školní akce

2018/2019

Plánované akce

Plavání - dobrovolné pro 2. ročník, povinné pro 3. a 4. ročník
Sportovní dny - 6. září 2018
Alternativní den
Projektové dny "Rozumíme penězům"

Den Země

Lyžařský výcvikový kurz - 7. ročník a pro zájemce 3. a 4. ročník
Vodácký kurz - 8. ročník - informace

15. března 2019 - Poznej Vysočinu

Po několika letech půstu jsme se opět zúčastnili již desátého ročníku soutěže „Poznej Vysočinu“, kterou pořádá Kraj Vysočina. Do finálového kola spolu s dalšími 171 žáky a studenty z 87 základních škol a víceletých gymnázií z celého kraje  se probojovali Kristýna Svobodová z 9.BRichard Březina z 9. A.
Po úvodním zahájení si všichni napsali soutěžní test s 25 otázkami zaměřující se na známé i méně známé události z našeho kraje. V průběhu volného času, kdy byly opravovány testy, se děti bavily s Úžasným divadlem fyziky na téma „Vidět zvuk, slyšet světlo“. V tvrdé konkurenci se naši žáci umístili těsně za polovinou všech zúčastněných. - více zde          

1. března 2019 - vice ve fotogalerii 

V rámci plnění Strategie pro kulturu, volný čas a cestovní ruch připravuje Magistrát města Jihlavy (OŠKT, ORM a KP) ve spolupráci se se Střední uměleckou školou grafickou nové herní prvky pro oblast Stříbrného údolí, tedy okolí řek Jihlavy a Jihlávky.
1. března 2019 se uskutečnilo pracovní setkání nad studentskými návrhy v DIODu. Tohoto setkání se zúčastnilo i 12 žáků 4. a 5. ročníku naší školy.

27. února 2019 - Příběhy našich sousedů

27. února 2019 se v gotické síni jihlavské radnice konala slavnostní prezentace Příběhů bezpráví. Pamětnické příběhy zde představilo 13 týmů z jihlavských základních škol a z gymnázia.
Náš tým – Anička Borská, Adéla Kittlerová, Sabina Krausová a Vojta Orany – zpracoval vzpomínky pana Františka Jirouška, který jim vyprávěl především o době, kterou strávil jako totálně nasazený ve Stuttgartu.
Jejich práci porota hodnotila velmi pozitivně a tým vybojoval výborné 2. místo.
Velice jim k tomuto úspěchu gratulujeme.

https://www.pribehynasichsousedu.cz/jihlava/jihlava-2018-2019/jirousek-frantisek/

závěrečné prezentace

 

22. února 2019 - sportovní den - 2. stupeň vice ve fotogalerii 

sportovní aktivity - lyžování, bruslení, plavání, boulder stěna, kuželky

Lyžování na Šacberku - podmínky nebyly zrovna ideální, ale i přesto jsem si pěkně zalyžovali. ( J. Kočí)

Plavání -  naše skupina 28 dětí  se šla koupat do Vodního ráje v Jihlavě. Děti si užily  tobogánu, vířivek, vodních proudů a trysek. Některé se koupaly i ve venkovním bazénu. Dopoledne proběhlo v pohodě a v dobré náladě. (B. Brunner)

Kuželky - naše skupina v počtu 25 žáků se rozdělila na dvě menší skupinky, které se prostřídaly v týmových soutěžích na šipkách ve škole a na kuželkách v Kuželně u Chába. Každá hra byla velmi napínavá, protože hráči byli vcelku vyrovnaní a šanci na výhru měli všichni. Většina hrála kuželky poprvé, a tak  byla se svými výkony spokojena, některým spadlo dokonce všech 9 kuželek. ( I. Doláková)

Boulderová lezecká stěna - Lezení na boulderové stěně Točna na Bedřichově pod vedením M. Kosiny a A. Hromádkové si v rámci sportovního dne vybralo 17 žáků, převážně ze šestého a sedmého ročníku. Po úvodním proškolení a praktických ukázkách (při nichž pomohli dva žáci Matyáš a Zuzka, kteří se lezení věnují aktivně a navštěvují místní lezecký sportovní kroužek) si žáci sami mohli zkoušet jednotlivé bouldery (cesty) či přelézat stěny v kombinaci cest. Protože bouldering na umělé stěně (lezení bez lana v malé výšce nad měkkou pružnou podlahou) je velmi namáhavá disciplína, je nutné mezi lezením odpočívat. K tomu sloužil místní bar s občerstvením (chutnaly zejména výborné domácí dorty paní Vlkové). Celkem žáci na boulderu strávili v příjemné atmosféře smysluplné tři hodiny, kdy si mohli důkladně vyzkoušet své pohybové schopnosti a fyzickou zdatnost. ( M. Kosina)

Bruslení - naše skupina 33 bruslařů se sešla ráno před Horáckým zimním stadionem. Po pečlivém zašněrování bruslí všichni vyrazili na led, kde děvčata zkoušela různé krasobruslařské figury, chlapci závodili a ti, kdo si nebyli na bruslích tak jisti, využili hrazdy jako oporu. Na 20 minut se bruslaři ohřáli a nasvačili v šatně. Všichni měli z bruslení radost a nikomu se ani po dvou hodinách nechtělo opustit ledovou plochu. Těšíme se na další zimní sportovní den. (E. Hlubučková)

 

20. února 2019- školní kolo recitační soutěže

Ve středu 20. 2. se po předchozích třídních kolech uskutečnilo školní kolo recitační soutěže. Porota si poslechla a vybírala ty nejlepší recitátory z 50 soutěžících. Tady jsou výsledky:

1. třídy – 1. místo Johanka Vavrdová
2. a 3. třídy  - 1. místo Adam Pokorný, Tomáš Trnka
4. a 5. třídy – 1. místo Oliver Kolář a Simona Križanová
6. a 7. třídy – 1. místo Tereza Hrbková, Janika Jeletz a Zuzana Dvořáková
8. a 9. třídy  - 1. místo Adéla Kittlerová, Tereza Kneprová a Anna Dvořáková.

Všem vítězům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole!

9. 2. - 16. 2. 2019 - LVK - 7. ročník 

Ve dnech 09.02.2019 až 16.02.2019 se uskutečnil Lyžařský výcvikový kurz naší školy. Společně se ZŠ Větrný Jeníkov a ZŠ velký Beranov jsme byli v Janských Lázních. Sněhu jsme si užili dostatečně, sluníčka a mlhy také. Všechny děti lyžovaly a bez problémů zvládly i těžší sjezdovky. Už se těšíme na příští rok. vice ve fotogalerii                         
                                                                 B. Brunner - vedoucí LVK

19. prosince 2018 - vyhlášení výsledků  - Vánoční stromeček

I v tomto roce se žáci třetí třídy účastnili soutěže o nejkrásnější vánoční stromeček na Masarykově náměstí. Úžasnou odměnou za práci při výrobě ozdob bylo 1. místo v kategorii základních škol.
Dostali spoustu krásných cen – cukrovinky, stolní fotbal, logické hry, svítící náramky. Nejvíce si to však společně užijí v lednu, kdy stráví 2 hodiny v Robinsonovi – ostrově zábavy.
GRATULUJEME!!!

36c.jpg

12. prosince 2018 - Vánoční besídka

12. prosince se v DNK uskutečnila vánoční besídka naší školy.
Jako každý rok byla pro velký zájem z řad rodičů dvě představení, která se programově od
sebe částečně lišila. Před vstupem do sálu mohli diváci ochutnat domácí cukroví a měli možnost zakoupit si předměty, které žáci vyrobili ve ŠD.
Rodiče odměnili děti i p. učitelky, které snimi představení nacvičily, velkým potleskem.
Všem moc děkujeme - vice ve fotogalerii
 
besídka33.JPG  besídka60.JPG  besídka35.JPG

5. prosince 2018 - Mikuláš

mikuláš1.JPG  mikuláš2.JPG mikuláš3.JPG

mikuláš4.JPG

29. listopadu 2018 - zdobení vánočního stromečku 3. A

Hlasování o nejhezčí vánoční stromeček - naše číslo je 36 - všem za hlas moc děkujeme

36c.jpg 36b.jpg

24. listopadu 2018 - Veletrh hraček

Každý rok před vánoci se v jihlavském DKO koná veletrh hraček, jeho součástí je vždy výtvarná soutěž pro školy, letošním tématem byl vysněný školní výlet. Děti z 2.A namalovaly každý svoji představu na dílek puzzle a vše složily dohromady. Obrázek byl umístěn na Facebooku, kde se obrázkům posílaly hlasy. V sobotu 24.11. byly na veletrhu vyhlášeny výsledky a naši druháci získali jako třetí cenu volnou vstupenku pro celou třídu do jihlavské ZOO.

IMG_0068[1].JPG   IMG_0084[1].JPG

15. listopadu - projektový den

Ve čtvrtek 15. 11. proběhl na 1. stupni projektový den Normální je nekouřit. To, že kouření škodí zdraví, si děti uvědomovaly hravou a zábavnou formou. V 1. třídách provázela děti celým dopolednem plyšová veverka Terka, činnosti byly zaměřené na režim dne a péči o tělo. Starší žáci se věnovali tématu zdravý životní styl, potravinová pyramida, pasivní kouření nebo třeba stres.

Ve čtvrtek 15. 11. 2018 proběhl na naší škole projektový den 2. stupně – „Rozumíme penězům“.
Cílem projektu je seznámit žáky hravou formou s finančními produkty, základními pojmy a možnými nástrahami ve světě financí. Žáci postupují od jednoduchých pojmů ke složitějším. Nedílnou součástí je práce s textem, vzájemná komunikace a spolupráce ve skupině.
Žáci 6. ročníku se s projektem věnovaným finanční gramotnosti setkali poprvé. Tématem jejich celodenní práce byla „Historie peněz a zařízení svého pokoje snů“.
Žáci 7. ročníku se zabývali „Hospodařením domácnosti a sestavením rodinného rozpočtu“.  Byli rozděleni do fiktivních domácností, každý žák si náhodně vybral svoji roli, ve které bude pokračovat i v dalších projektových dnech.
Osmý ročník se věnoval tématu „Nákup auta“ a devátý tématu „Zodpovědné zadlužování a nové bydlení“.

projekt7.JPG projekt2.JPG projekt1.JPG

projekt3.JPG projekt5.JPG projekt6.JPG

12. listopadu 2018 - vzdělávací pořad VZP

V pondělí 12. listopadu se žáci sedmých tříd zúčastnili přednášky o drogách, HIV a první pomoci. Přednášku organizovala VZP. Část zaměřenou na drogy a HIV vedl jihlavský lékař MUDr. Juraj Tkáč z ambulance léčby závislostí a návykových nemocí. Část věnovaná první pomoci byla zaměřena jak teoreticky, tak i prakticky. Všichni žáci si vyzkoušeli např. nepřímou srdeční masáž.  Po přednášce jsme si prohlédli sanitku a žáci obdrželi drobné dárky. 

IMG_3380[1].JPG   IMG_3382[1].JPG   IMG_3386[1].JPG

9. listopadu 2018 - návštěva divadla

V pátek 9. 11. 2018 zhlédli žáci 6. - 9. tříd (někteří se svými rodiči) v Horáckém divadle Jihlava divadelní film Černá komedie od Petera Shaffera. Veškerá komika hry spočívala na záměně světlo - tma. Celé představení působilo, jako bychom byli ve starém kině kolem roku 1925. Přispěla k tomu i živá hudba - u boku podia hrál klavírista pianové barové aranžmá němých grotesek.

1.listopadu 2018 - zážitkový den - vice ve fotogalerii

Den 1. republiky – zážitkový den na ZŠ Havlíčkova

   Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 na naší škole proběhl v rámci oslav stého výročí založení Československa zážitkový den.  Nazvali jsme ho Den 1. republiky a jeho cílem bylo, aby se žáci hravou formou seznámili s životem u nás mezi lety 1918-1938.
   Všichni žáci školy byli předem požádáni, zda by mohli s pomocí rodičů vyhledat a pro výzdobu školy a přípravu akce zapůjčit rozličné předměty spojené s dobou 1. republiky. Dobových věci se díky tomu sešla velká spousta a všem, kteří je zapůjčili, patří dík, protože pomohli navodit prvorepublikovou atmosféru. K té také velmi přispěla většina žáků a učitelů školy, kteří se pro tento den oblékli v dobovém stylu.
   Po škole bylo rozmístěno šest stanovišť, z nichž každé bylo věnováno jedné oblasti běžného života. Za každé z nich byla odpovědná vždy jedna skupinka žáků z druhého stupně, která si za pomoci učitelů vše připravila, nazkoušela a návštěvníkům ukázala a předvedla.
   Program na stanovištích (výklad, ukázky, ochutnávky a zkoušení různých činností) byl určen hlavně žákům prvního stupně, kteří jej navštívili během dopoledne v doprovodu svých učitelek, ale byl dostupný i starším žákům, pokud měli zájem.
   V přízemí všechny příchozí od rána vítala DOBOVOU HUDBOU kapela složená z žáků páté  třídy.  V průběhu dopoledne pak každou třídu, která navštívila jejich výklad a koncert, učila oblíbenou lidovou písničku našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka Ach synku, synku.
   Druhým stanovištěm v přízemí byla DOBOVÁ MÓDA A MÓDNÍ DOPLŇKY, kde si žáci vyslechli výklad od žákyň sedmé třídy a potom si pod jejich vedením mohli vše prohlédnout a sami  na sobě vyzkoušet.
   V prvním patře na žáky čekala další dvě stanoviště. Na stanovišti s názvem STÁTNÍ SYMBOLY 1. REPUBLIKY si po výkladu od žáků ze šesté a sedmé třídy, kteří je seznámili s vznikem Československa, jeho územním uspořádáním a státními symboly, mohli sami vyrobit a připnout stužky a vystřihnout a vybarvit vlajky.
   Čtvrté stanoviště, které se nacházelo také v prvním patře, bylo u všech žáků asi nejoblíbenější, týkalo se totiž STRAVOVÁNÍ v první polovině minulého století. Zde jim žákyně devátých tříd nejen pověděly, jaký byl jídelníček v té době, k čemu sloužilo nejrůznější nádobí  a ukázaly, jak se zadělává těsto (což si žáci sami mohli vyzkoušet), ale hlavně jim nabídly ochutnávku z bohatě prostřeného stolu.  A ten byl plný dobrot od bábovky přes buchty až ke škvarkům a domácímu chlebu se sádlem a solí.
   Poslední dvě stanoviště byla ve druhém patře školy a věnovala se životu dětí v období 1. republiky. Páté stanoviště neslo název STARÁ ŠKOLA a zde si žáci mohli pod vedením svých spolužáků z osmé třídy prohlédnout staré knihy, časopisy, noviny a předměty a hlavně si vyzkoušet psaní dobovým písmem za pomocí pera a kalamáře.
   Šesté stanoviště bylo věnováno HRAČKÁM, HRANÍ A HRÁM v době dvacátých a třicátých let. Tady si děti mohly prohlédnout, osahat a pohrát si s dobovými hračkami, zaskákat přes gumu, zahrát cvrnkanou s fazolemi a staré domino.
   Po skončení se všichni účastníci oblečení v  kostýmech společně vyfotili před budovou školy a s pocitem hezky prožitého dopoledne zavolali: „Ahoj, 1. republiko!“

společná fotka.jpg

1.listopadu 2018 - Český lev

Žákyně 8.B Eliška Nevosadová složila z 11 000 zažehlovacích korálků českého lva pro výzdobu naší školy k oslavám stého výročí založení republiky. MOC DĚKUJEME

22.jpg

28. října 2018 - Nejvíc vlajek - vice ve fotogalerii

Naše škola se také připojila k pokusu o rekord v počtu vyvěšených státních vlajek v den výročí po celé České republice, který uspořádala pelhřimovská agentura Dobrý den. Naši žáci přispěli výrobou a vyvěšením 586 vlajek.

vlajky06.jpg  vlajky 02.jpg

24. října 2018 - pracovní činosti 6. třída - vice ve fotogalerii

23. října 2018 - Výchovný koncert - vice ve fotogalerii

V úterý 23. 10. 2018 se uskutečnil v tělocvičně naší školy výchovný koncert. Děti z prvních a druhých tříd si užily "pohádkopísňostroj" = zazpívaly si písničky ze  známých pohádek Ať žijí duchové, Princové jsou na draka aj. Čtvrté, pátá a šestá třída prožila hodinku s folkem, s písněmi Žalmana Lohonky, J. Nedvěda, J. Nohavici i V. Redla. Sedmé, osmé a deváté ročníky se blíže seznámily se začátky hudební skupiny Beatles a následnou beatlemánií.
Žáci se mohli zapojovat nejen zpěvem ale i hlasováním na otázky týkající se daných témat.

16. října 2018 - 100 LET REPUBLIKY - vice ve fotogalerii

1[3].JPG  2[3].JPG 3[3].JPG

4[3].JPG  5[5].JPG

16. října 2018 - Výtvarná soutěž - téma Vynález zkázy nebo Tajuplný ostrov - vice ve fotogalerii

Děkujeme za pěkné výtvory a gratulujeme Aničce Piskačové za krásné 8. místo ze 170 účastníků.

15. října 2018 - Letová ukázka dravců - Seiferos - vice ve fotogalerii

8. října 2018 - Nástěnné malby - hřiště - vice ve fotogalerii

5. - 26. října 2018  - Výstava v klubu Zacheus i s prracemi našich žáků - vice ve fotogalerii

0 Zacheus pozvánka.jpg

2. října 2018 - Fusion - více ve fotogalerii

V úterý 2. 10. 2018 proběhly hodiny hudební výchovy, během které si žáci mohli vyzkoušet, jaké to je být součástí rock-pop pěveckého souboru. 
Pěvecké sbory Fusion fungují na 14 místech v České republice a ve více než 20 městech v dalších 8 zemích. Evropy. 
Organizátoři získávali děti ze 7., 8. a 9. tříd pro pěvecký sbor, který měl první zkoušku ve středu 3. 10 2018.

2. října 2018 -  okresní kolo přespolního běhu - více ve fotogalerii

Dne 02.10.2018 proběhlo okresní kolo v přespolním běhu.  Okresního kola se zúčastnilo 19 škol z okresu Jihlava. Družstvo mladších žáků naší školy ve složení Alex Vašíček, František Doskočil, Tobiáš Wölfli, Filip Stehlík, Matěj Palát a Tomáš Vrátný získalo po velmi dobrém výkonu bronzové medaile za třetí místo. Družstvo starších žákyň ve složení Adéla Štveráčková, Veronika Divišová, Eliška Dvořáková, Kristýna Hlávková, Sabina Krausová a Kateřina Procházková obsadilo čtvrté místo a družstvo starších žáků ve složení Václav Pavlíček, Roman Vaško, Matouš Brunner, Vojtěch Orany, Radek Hošek a Jonáš Novotný obsadilo hezké páté místo. Mladší žákyně doběhly jedenácté. 

19. září - exkurze ZOO Praha

Uprostřed týdne a uprostřed měsíce září jsme se vydali za dalším poznáváním přírody v zajetí. Náš cíl byla ZOO v Praze Tróji, kam mířili šesťáci a sedmáci naší školy. Natěšení šesťáci si to užili asi nejvíc, jelikož si odnášeli na konci dne i vlastní výrobek. V místní papírně si ze sloního trusu vlastnoručně vyrobili papír. Seznámili se s celým procesem …. tzn. od trusu ve výběhu, přes ponořené ruce  v „blátíčku“ až k samotnému výlisku.
Sedmáci jsou již zkušenější, a tudíž více vydrží J. Proto se věnovali výkladu o plazech a ptácích. Mnohé zaskočilo klima v teráriu, jiné pozorování skotačivých ptáků. Ale nejvíc dokázal pobavit vlastní program v průběhu exkurze, a to návštěva výběhů, lanovka a mnohé kiosky.
Snad to nikoho neodradilo a příště pojedete na nějakou podobnou výpravu znovu. Za všechny zúčastněné Eva Slámová

  zoo.jpgHmyzí hotel v ZOO Praha v Tróji

19. září 2018 - exkurze do Kutné Hory - více ve fotogalerii

19. září se obě 8. třídy vydaly na tradiční podzimní exkurzi. Tentokrát byla naším cílem Kutná Hora, protože jsme si zde chtěli připomenout slavnou stříbrnou minulost města a také si prohlédnout gotické památky, o kterých jsme se učili v minulém roce.
Nejprve jsme zamířili do kostnice v Sedlci, kde jsme se seznámili s činností mnichů bývalého sedlckého kláštera a také si prohlédli neobvyklé uspořádání kosterních ostatků z bývalého hřbitova. Poté jsme vyrazili na prohlídku stříbrného dolu pod městem. Každý z nás byl vybaven přilbou, světlem a bílou perkytlí (havířskou halenou) a mohli jsme se vydat do křivolakých a temných chodeb. Posledním místem, které jsme navštívili, byl chrám svaté Barbory, patronky horníků.
Po náročném programu následovala odměna ve formě zmrzliny a bezproblémová cesta do Jihlavy.

19. září 2018 - Do přírody Kolo-pěšky

V půlce září si zasoutěžila 2 družstva po 6 dětech z 2. a 3. ročníku v dopravní soutěži Do přírody kolo - pěšky, která se konala na dopravním hřišti. Žáci museli prokázat vědomosti o přírodě, prošli si jízdou zručnosti na koloběžce a ukázali své znalosti z první pomoci. Obě dvě družstva se umístila do třetího místa a tak je krásné ceny - GRATUJULEME. - více ve fotogalerii

Archiv: