Drobečková navigace

Úvod > Pro rodiče > Školní družina

Školní družina

Školní rok 2019/20

ČERVEN

PRÁZDNINY

Vysvědčení se blíží a všechny paní vychovatelky vám přejí krásné prázdniny! Ať už budete prázdniny trávit u babičky, tety, u moře, na chalupě nebo doma, s kamarády - nezapomeňte své zážitky zaznamenat, nakreslit, zapamatovat si je. A až se v září zase sejdeme, všechno nám budete vyprávět.

krásné prázdniny

DEN OTCŮ - Tatínkové mají svátek!

Táta je můj hrdina, večer se mnou usíná.

Pomáhá mi s úkoly a vozí mě do školy.

Griluje a uklízí, nedostatky přehlíží.

I když občas trucuji, svého tátu miluji.

My v družině jsme pro tatínky vyrobili přáníčka.

přání ke dni otcůDen otců přáníčka

Odpovědi na pohádkové hádanky

 1. Křemílek a Vochomůrka
 2. Sazínek
 3. Jeskyňky
 4. Hugo
 5. Rákosníček
 6. Krteček
 7. Ruprecht

PLÁŽ DOMA - Nemůžeš jet letos k moři? Nevadí, vytvoř si svou pláž doma. Budeš potřebovat: temperové barvy, čtvrtky, papírový tácek, houbičky, tužku, nůžky, lepidlo a písek. Na čtvrtku si nakresli hvězdici, mušle nebo loď. Vystřihni je a pomocí houbičky na nádobí naťupkuj temperovými barvami. Pak si natři horní část papírového tácku modrou barvou jako moře. Pokud nemáš tácek, můžeš natřít čtvrtku nebo obyčejný papír. Dolní okraj pak natři lepidlem a posyp pískem. Po zaschnutí přilep pomocí lepidla mušle, hvězdici nebo loď. A tvá soukromá pláž je hotová.

plážpláž

PRÁZDNINOVÝ DENÍČEK - Vytvoř si na prázdniny deník. Ze čtvrtky mu udělej pevné desky, aby jsi ho mohl nosit všude s sebou. Zaznamenávej do něj své zážitky, nalepuj fotky, rostliny, obaly, vstupenky. Zapisuj, jaká zajímavá místa jsi navštívil, co jsi měl dobrého k jídlu, jakou novou zmrzlinu jsi ochutnal. Jaké knížky jsi přečetl, jaké nové kamarády jsi našel. Prostě všechno zajímavé. Po prázdninách si své deníčky můžeme v družině prohlédnout a popovídat si o zážitcích. 

Hravá družina - 12.týden

Pomalu už se nám blíží prázdniny. V družině se na ně náležitě připravujeme. Děti šily kabelky, tašky, pouzdra na telefon a malé peněženky. V keramice si děti vytvořily květináč na květiny. Když je hezké počasí, vyrazíme na hřiště, kde hrajeme hry. Fotky naleznete v naší galerii.

Malování moukou - Nasypte do pekáče nebo na plech mouku a můžete zkoušet různé obrázky. Když se nepovede, snadno předěláte nebo začnete úplně od začátku.

 malování moukou

Házení na cíl - vyrob si vlastní cíl na házení míčků. Zkus vymyslet originální způsob. Jako třeba krmení žraloka nebo bláznivých smajlíků jako na obrázku. 

žraloktrefování na cíl

Pohádkové hádanky

 1. Jak se jmenovali skřítci z pařezové chaloupky?
 2. Jak se jmenoval malinkatý kominíček s vrtulkou na cylindru?
 3. Jak se jmenovaly ženštiny, které si chtěly jen dva prstíčky ohřát a nakonec unesly Smolíčka Pacholíčka?
 4. Jak se jmenoval večerníčkový Sněžný muž?
 5. Jak se jmenoval zelený skřítek s velkýma ušima, bydlící v rybníčku Brčálník?
 6. Které malé černé zvířátko snilo o kalhotkách s kapsami?
 7. Na hradě, kde kastelánoval pan Krbec s kocourem Kokšem, žil i poťouchlý duch. Jmenoval se?

Hravá družina - 11. týden

Další týden je za námi a my myslíme i na ty, kteří jsou doma. V galerii družiny můžete vidět, jak trávíme měsíc červen spolu a můžete vyzkoušet i výrobky, které společně vyrábíme. 

KVĚTINY Z OBTISKŮ - natři si dlaň barvou a obtiskni ji jako střed květiny. Jinou barvou natři prsty a po celém obvodu je opět obtiskni. Vzniknou ti originální barevné květiny. Nebo si natři celou ruku a domaluj stonek. 

květinykvětinykopretina

POHÁDKOVÝ KVÍZ - čekají na tebe správné odpovědi na kvíz z minulého týdne

 1. Princové jsou......b) na draka
 2. Jezerní......a) královna
 3. Létající......c) Čestmír
 4. O princezně, která......a) ráčkovala
 5. Třetí......b) princ
 6. S čerty nejsou......b) žerty
 7. O princezně Jasněnce a létajícím......c) ševci

VIDEA - Máme pro vás zajímavý typ na videa. My si o nich v družině také povídáme. Jsou o různých situacích. Jak se třeba zachováš, když zvoní někdo cizí? Nebo co dělat při cestě do školy nebo při jízdě na kole. Určitě se ti jejich zpracování bude líbit. 

Hravá družina - 10.týden

Za námi je první společný týden v družině. Konečně jsme mohli na hřiště, společně vyrábět, povídat si s kamarády a užít si plno legrace. Vyráběli jsme sluníčka, můžeš je také zkusit doma a poslat nám je hravadruzina@seznam.cz. Nebo jsme vyškrabávali obrázky na barevný podklad. Děti vymyslely svou originální společenskou hru. Zkus to také

vyškrabávánívyškrabávánívyškrabávánívyškrabávánísluníčkasluníčkasluníčkahřištěhřištěkostky

VYŠKRABÁVÁNÍ - i když na první pohled to vypadá složitě, postup je velmi jednoduchý. Papír pokresli voskovkami, různě barevné plochy nebo pruhy. Pak celý papír natři tuší. Počkej až zaschne a pak už jen vyškrab svůj obrázek. Můžeš použít špendlík, vypsanou propisku, hřebík. Buď při tom opatrný a pochlub se nám svým výtvorem hravadruzina@seznam.cz . Obrázky na tuto techniku se dají koupit i v papírnictví nebo hračkářství. 

vyškrabávací rezervážvyškrabávací

VLASTNÍ SPOLEČENSKÁ HRA - Už tě všechny hry doma omrzely a znáš je nazpaměť? Tak to je ta nejlepší chvíle vyrobit si svojí vlastní společenskou hru. Děti v družině to zkusily také. Vymysli nějaké téma své hry (koně, pohádky, příroda, sport...). Na větší tvrdší papír nakresli hrací políčka, vymysli úkoly (můžeš je napsat na kartičky) a různé nástrahy, které hráče na cestě potkají. Vymysli vlastní pravidla a pak už jen pozvi svou rodinu a hrajte :-)

vlastní hrahrahrahra

HRY PRO DLOUHOU CHVÍLI

Hra na schovku - nejlepší hra pro dlouhou chvíli. Co může být lepší než se doma schovat do sprchového koutu za závěs a nebo za prádelní koš. Hledat tě můžou sourozenci a nebo rodiče. A když bude hezké počasí, přesuňte svou hru ven do přírody. I stromy a různé předměty v krajině poslouží jako výborná schovka.

Cukr, káva, limonáda - Jeden z hráčů stojí na druhé straně hřiště otočený k ostatním zády. Hlasivě vyvolává "cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum". Hráči se během vyvolávání snaží dostat co nejblíže vyvolávači. Jakmile hráč domluví, otočí se. V ten moment se musí hráči zastavit a nesmí se ani pohnout, jinak je vyvolávač vrací na startovní čáru. Vyhrává ten, kdo se dostane jako první k vyvolávači a zaujme jeho místo.

POHÁDKOVÝ KVÍZ - Jak dobře znáš české pohádky? Zkus přiřadit správnou odpověď. Příští týden zde budou správné odpovědi. 

pohádkový kvízpohádkový kvíz

KVĚTEN

Hravá družina - 9.týden

Konečně jsme se dočkali. Po tak dlouhé době se někteří vrátili do školy a družiny. Ani špatné počasí nám nepřekazilo hry na hřišti. 

hřištěhřištěhřištěkostky

ŠPERKY Z TĚSTOVIN

Pro ty, co zůstali ještě doma, budeme stále přidávat různé návody a nápady pro volný čas. Jedním z nich jsou šperky z těstovin. Vezmi těstoviny různých tvarů a nabarvi je temperovými barvami. Pak už jen navlékni na šňůrku a máš nádherný šperk.

těstovinyšperky z těstovinšperky z těstovinšperky z těstovinšperky z těstovinšperky z těstovinšperky z těstovin

HRY PRO DLOUHOU CHVÍLI

Vylov víčko - do misky napustíme vodu a hodíme do ní víčka různých barev. Hráč se snaží klacíkama vylovit víčko. Nesmí si pomáhat o stěny. Můžeš lovit jen určitou barvu víčka a nebo si měřit čas a vytvořit tak rekord. 

Hádej, hádej, hadači - Jeden hráč si vybere předmět v místnosti a uvede některé jeho typické vlastnosti (např. je to kulaté a má to dvě ruce-hodiny). Ostatní hráči hádají, o jakou věc se jedná. Kdo věc uhodne, zadává nový předmět k hádání. 

Vzduch, země, moře - Jeden z hráčů zvolá VZDUCH nebo ZEMĚ nebo MOŘE. Na zvolání VZDUCH musí hráči říci jméno nějakého ptáka. Na zvolání ZEMĚ musí říci jméno pozemského živočicha. Na zvolání MOŘE nějakého mořského živočicha. Vyhrává ten, kdo dokáže vždy odpovědět.

Provázek - Kousek provázku sevřeme mezi horním rtem a nosem. Kdo dokáže vyslovit nejkomplikovanější slovo, aniž by provázek ztratil?

Hravá družina - 8.týden

HRY

Zvuková Kimovka - hráč si zaváže oči a hádá zvuky, které vydává druhý hráč různými předměty. Nebo si je všechny musí zapamatovat a pak předměty najednou napsat na papír. Nápady: mačkání papíru, trhání papíru, nalévání vody, stříhání nůžkami, ořezávání tužky, zavření knihy, otevírání dveří, cvakání propisky, zip, cinkání klíčů, zvuk hračky, otevření petlahve, psaní tužkou na papír...

Košíková - zmačkej noviny nebo použitý papír do papírových koulí. Vyrob si koš třeba ze židle a kýble nebo hrnce a zkus se trefit. Můžeš házet i zády k hrnci nebo z různé vzdálenosti.

Myslím si - první hráč si myslí nějakou věc (osobnost, postavu, zvíře) a ostatní hádají. Pokládají takové otázky, na které se dá odpovědět jen ANO nebo NE. Ptá se pořád jeden hráč, dokud nepadne odpověď NE, pak pokračuje další. 

ODPOVĚDI NA HÁDANKY

 • 1. hlemýžď
 • 2. řeka
 • 3. tvé jméno
 • 4. pes
 • 5. měsíc
 • 6. oči
 • 7. podzim
 • 8. houba
 • 9. veverka
 • 10. sirka

VÝROBKY

Hudební nástroje - založ domácí kapelu. Vyrob nástroje z věcí, které máte doma. Trubku z papíru, píšťalku z brček, strunný nástroj z krabice od kapesníčků, roury naplněné čočkou, bubínky z nataženého balonku přes plechovku, vodní xylofon, činelky ze skořápek nebo ze zátek. Určitě tě napadnou i jiné nástroje a pomůcky. Poděl se s námi hravadruzina@seznam.cz

trubkatrubkaloutnačinelyčinelkybubínkyxylofonpíšťalka

Domácí modelína - nemáš doma plastelínu, ale strašně rád by jsi z ní něco tvořil? Vyrob si vlastní - budeš potřebovat 2 hrnky hladké mouky, 2 lžíce oleje, 1/2 hrnku soli, 2 lžíce kypřícího prášku, 1,5 hrnku vařící vody, potravinářské barvivo. Smíchej mouku, sůl a kypřící prášek. Barvivo a olej dej do vroucí vody a vmíchej do suchých ingrediencí. Vypracuj těsto dokud se vše nespojí, nech zchladnout a pak pořádně propracovat. Uchovávej ve vzduchotěsné nádobě, aby ti modelína déle vydržela. Nezapomeň nám své výrobky poslat hravadruzina@seznam.cz

Ptáčci - vezmi barevné papíry a vytvoř ptáčky, které můžeš zavěsit třeba na lustr. 

ptáčekptáčekptáčekptáčci

KŘÍŽOVKA

křížovka

Hravá družina - 7.týden

POHYBOVÉ CHVILKY

Židle - použij ke cvičení židli. Můžeš ji přelézat, přeskakovat, podlézat. Z více židlí udělat nějakou opičí dráhu nebo slalom. Mezi dvě židle natáhni provázek a podlézej ho - provázek dávej stále níž a níž.

Tornádo - co takhle spojit pohyb s úklidem. Nastav si stopky na 10 minut, můžeš si pustit i hudbu. Tvým úkolem je za tak krátkou dobu uklidit svůj pokoj. Ale neflákej to :-) takže 3, 2, 1 START

Hadí muž - přivaž si k pasu provázek (jeho konec by měl sahat asi 10 cm nad kolena), na konec provázku přivaž propisku nebo tužku. Tvým úkolem je strefit se do hrdla láhve, kterou si postavíš před sebe. Můžeš s rodinou uspořádat i závody. 

Abeceda - vyzkoušej svým tělem ztvárnit všechny písmena abecedy. Buď ve stoje a nebo v leže. Můžeš nám poslat i nějaký vzkaz sestavený z fotek svých písmenek. hravadruzina@seznam.cz 

VLASTNÍ DOMINO

Vyrob si vlastní hru, kterou můžeš hrát s rodinou nebo kamarády. Budeš potřebovat jen karton a fixy. Karton nastříhej na stejně velké obdélníky, fixou naznač půlku. Na každou polovinu nakresli obrázek. Obrázky se musí opakovat a různě kombinovat. Pak už můžeš začít hrát. Skládej k sobě stejné obrázky do hada. Domino se může vyrobit i z kamínků nebo špachtlí od nanuků. 

dominodominodomino

HÁDANKY

Zamysli se a zkus uhádnout všechny hádanky. Příští týden se dozvíš správné odpovědi.

 • 1. Čtyři rohy, žádné nohy, chaloupkou to pohne. Kdo je to?
 • 2. Běžím, běžím, nemám dech. Přitom ležím na zádech. Kdo jsem?
 • 3. Patří ti to, ale tvoji přátelé to používají víc než ty. Víš co to je?
 • 4. Malý, velký, bílý, černý, svému pánu vždycky věrný. Ocáskem vrtí z radosti, pochutnává si na kosti. Kdo je to?
 • 5. Neustále to mění tvar, ale přesto je to stále kulaté. Co je to?
 • 6. Dvě sovy vedle sebe sedí, aniž o sobě vědí. Co je to?
 • 7. Kdo bez štětce a bez barev, obarví nám pestře les?
 • 8. Má to klobouček, jednu nožičku. Pěkně si sedí v mechu, v lesíčku. Co je to?
 • 9. Maličké zvířátko je tahle čiperka, větvičku přeskočí i když je nevelká. 
 • 10. Jedna hlavička, jedna nožička. Hlavička když zčervená, konec nožky znamená. Co je to?

POKUS

Vyzkoušej pokus s barvami. Vezmi papírový kapesníček nebo papírovou utěrku. Na oba konce nakresli barevné proužky, jako na fotce. Pak oba konce dej do sklenic s vodou a pozoruj, co se stane. 

pokuspokud dva

Nebo si vykouzli obrázek. Papírovou utěrku přehni na půl. Dovnitř na pravou stranu nakresli fixami obrázek. Poté zakryj druhou stranou utěrky a obtáhni jen černou fixou obrysy obrázku. Hotový výtvor polož na hladinu vody v nějaké větší nádobě. Obrázek se objeví se všech svých barvách.

kytičkakytkaakytkamelounbalonky

FOTKY OD VÁS :-)

Takhle vy trávíte čas doma! Jsme moc rády, že posíláte fotky a píšete nám, co děláte. Máme velikou radost :-)

žralokčarodějniceobručpečenímaskačarodějnicekytičkykřížovkakuličkyúklidvanaobrázek

Maminky mají svátek!

svátek matek

Život je jako na houpačce, neustále nahoru a dolů. Je však krásné vědět, že je tu stále někdo, kdo nás tím vším od malička provází. Kdo se usmívá...i když je smutný. Dělá vše...i když je unavený. Poskytuje pohodlí...i když je nemocný. Jste to vy...MAMINKY...DĚKUJEME srdce

Hravá družina - 6.týden

SLOVNÍ HRY PRO DLOUHOU CHVÍLI

 • v časovém limitu vymyslete co nejvíce jednoslabičných slov
 • vymysli slovo složené jen ze souhlásek
 • zkus najít slovo, ve kterém  jsou A, E, I, O, U, Y
 • vyberte si slovní kmen a napište co nejvíc slov s tímto kmenem
 • kdo vymyslí co nejvíc slov na dané písmeno za určitý čas
 • řekni slovo pozpátku a ostatní hádají 

MED

Teď všechno kvete, všechno voní, hlavně pampelišky. Co si takhle doma vyrobit med z pampelišek. Pomoz mamince nasbírat květy a hurá do práce. Budete potřebovat: 300 květů pampelišek, 1500 ml převařené vlažné vody, 1 citrón, 800g třtinového cukru (může být i bílý). Květy dejte do hrnce, přidejte vlažnou vodu, citrón bez kůry nakrájený na kolečka, promíchat a nechat do druhého dne odstát v chladu. Druhý den přeceďte přes plátýnko, přimíchejte cukr a na nejslabším stupni zahřívejte asi 3 hodiny. Pak už jen naplňte do sklenic a otočte je zavřené dnem vzhůru. Sklenice můžete ozdobit ručně malovanými etiketami nebo víčko ozdobit látkou. 

POZNÁVÁNÍ ROSTLIN

Zkus přiřadit správně názvy rostlin. Začáteční písmena u rostlin ti napoví.

názvy rostlinrostlinyrostlinyrostliny

VÝROBKY

Co je v puse? - nakresli na papír nějaké zvíře s pořádně otevřenou pusou. A do té pusy nakresli nějaké překvapení, jazyk, cokoli tě napadne. Pak už stačí jen papír ohnout.

pusažábažralokkočkarybapes

Otisky prstů - stačí ti jen temperová barva a fixa. Namoč si prsty do barvy a obtiskni na papír. Buď jeden prst nebo více u sebe. Pak už jen dokresli zobák, ocas, tlapky, ploutev, vlasy a vlastně cokoli. Svým výtvorem se pochlub hravadruzina@seznam.cz 

otiskyotiskyotiskyotisky

DUBEN

Hravá družina - 5.týden

ČARODĚJNICE

Blíží se nám čarodějnice a protože bohužel nemůžeme společně čarovat, zkuste to doma každý sám. Přizvěte rodiče a společně si připravte čarodějnické kokosové kuličky Magiky von Čáry. Budete potřebovat: 35 gramů strouhaného kokosu + trochu na obalování kuliček, 1 lžíci vody, 100 gramů změklého másla, 75 gramů moučkového cukru, 100 gramů ovesných vloček, 2 lžíce kakaa. Všechno smícháme v misce, až vznikne těsto. Z těsta děláme kuličky, které obalujeme v kokosu. Dáváme na talíř, přikryjeme alobalem a necháme kuličky do druhého dne v ledničce uležet.

Druhý den, nejlépe v den čarodějnic proneste společně zaklínadlo a snězte kuličky. Budou se od vás držet zlá kouzla a všechno špatné.

Zaklínadlo: Ven všecky nemoci,

troje, devatery,

po zemi se válejte,

do moře se vlévejte, 

z toho těla vyjděte,

tomu tělu pokoj dejte

a nikdy se nevracejte!

KŘÍŽOVKA

křížovkaPálení ............. (také Filipojakubská noc nebo Valpuržina noc) je označení pro noc z 30.dubna na 1.května. Je to velmi starý svátek a tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Dříve tato noc byla pokládána za magickou. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétávají na čarodějnický sabat, otevírají se různé jeskyně a podzemní sluje, ve kterých se dá nalézt poklad. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně, zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody.

MALOVÁNÍ PODLE ČÍSEL

malovánímalování podle čísel

VÝROBKY

Vyrob si doma čarodějnici. Stačí ti jen plato od vajec a barvičky. Ustřihni si kousek plata podle potřeby, pomaluj ho barvami, nakresli oči, strašlivý úsměv. Můžeš z papíru přidělat i vlasy a klobouk. Nezapomeň se výtvorem pochlubit hravadruzina@seznam.cz

čarodějnicečarodějnicečarodějnice

A co takhle kreslená čarodějnice. Pomaluj si ruku nebo nohu temperou a otiskni je na papír. Pak už jen záleží na tvé představivosti jak čarodějnici dotvoříš.

čarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnice

Čarodějnice se dají vyrobit i z novinového papíru. Udělej z novinového papíru kornout a už stačí jen dozdobit. Můžeš přidělat i ruce a vytvořit ze špejle koště. 

noviny čarodějnice

Den Země 22.4.

Den Země slaví skoro celý svět. Je to svátek naší planety, přírody, životního prostředí. Udělej si procházku do přírody, pozoruj, jak se krásná. Jak se na jaře probouzí. Aby naše planeta zůstala stále taková, musíme se o ní starat. Všiml sis někdy, kolik je v přírodě odpadků, které tam nepatří? Zemi se to určitě nelíbí. Bude ti vděčná, že v přírodě neodhazuješ na zem žádné papírky, obaly a jiné věci. Vždyť tento svátek se nese v duchu recyklace. Zkus někdy s rodiči roztřídit odpad do barevných kontejnerů :-)

Ten, kdo vůbec líný není, rád se pustí do třídění.

Všichni jistě dobře víme, jak odpadky roztřídíme.

Prozradím vám k tomu více, jsou barevné popelnice.

Modrá, ta je papíru, vyrobená na míru.

Nedejte se žlutou zmást, do ní patří jenom plast.

A staré sklo, pokud máme, do zelené  vždycky dáme.

NAPADLI  tě na tento svátek nějaké hry, tvoření, křížovky, obrázky? Vyfoť je a pošli, nebo jen napiš, jak jsi tento den strávil -  hravadruzina@seznam.cz 

den zeměplaneta zeměroční období

Hravá družina - 4.týden

Mnohokrát děkujeme za vaše zprávy, pozdravy, obrázky, zprávy :-) Máme z nich velkou radost. Posílejte dál a pochlubte se se vším. Tady je pár vašich výtvorů a fotek od vás srdce

osenívajíčkakřížovkavýrobekvýtvorveselá rouškabludiště

bludištěvěnecvenkuvelikonoce obrázekvajíčka

HRY PRO DLOUHOU CHVÍLI

Zpívající lžíce - potřebuješ 4 lžíce a provázek. Každou lžíci přivážeme zvlášť na provázek a jeho konec obtočíme kolem ukazováčku (2 lžíce na 1 ukazováček). Když si teď strčíš ukazováčky do uší a trochu pohneš hlavou, budou se o sebe lžíce narážet a zvuk se bude přes provázky přenášet do uší

Školka přes švihadlo - venku je krásně a tak je čas si trošku zaskákat

10x přeskoč švihadlo snožmo

9x přeskoč švihadlo střídavě pravou a levou nohou

8x jen pravou nohou

7x jen levou nohou

6x přeskoč snožmo se zkříženýma nohama

5x snožmo, ale toč švihadlem dozadu

4x přeskoč pravou nohou a švihadlem toč dozadu

3x levou nohou, švihadlem toč dozadu

2x střídavě pravou a levou nohou, švihadlem toč dozadu

1x vajíčko (ruce jsou před tělem zkřížené, skoč snožmo)

Kdo déle vydrží - Každý člen rodiny si postupně zkouší, jak dlouho vydrží stát na levé noze, pravé noze, totéž se zavřenýma očima. Pak můžete zkoušet, jak dlouho vydrží sedět bez židle, mít ukázkově předpaženo a další nápady (pošli nám je hravadruzina@seznam.cz). Já budu soutěžit, kdo nejdéle vydrží spát :-)

ZAPOJ HLAVU

Zkus vymyslet a dopsat, co se asi slonovi honí hlavou, když si zamotal chobot do roušky. A co si asi říká žirafa, která je tak vysoká, že jí není vidět ani hlava. Pošli nám své nápady na email hravadruzina@seznam.cz 

slonžirafa

VYRÁBĚNÍ

Beruška - červený papír rozstříhej na proužky, které nalep na kulaté červené kolečko. Přilep hlavičku s tykadélky. Pak už jen přilep černá kolečka, jako její tečky. Jestlipak víš, kolik jich beruška má? A kamarádka beruška je na světě.

beruška

Ptáčci - potřebuješ ruličky od toaletního papíru. Pomocí nůžek nastříhej proužky jako ocas, po straně 2 proužky ohni jako křídla. Můžeš ji sestřihnout do špičky. Přední díl sestřihni do větší špičky a ohni ho jako hlavu se zobákem. A teď už jen dozdobit. Fantazii se meze nekladou. Použij flitry, fixy, pastelky, kamínky. Vytvoř třeba páva.

ptákptáci

Minizahrádka - vyrob si malou zahrádku, kterou si doneseš domů. Tak budeš mít kousek přírody pořád u sebe. Popros rodiče o starou nádobu (hrnec, talíř, sklenice). Naplň ji zeminou. A teď už jen podle sebe přidej kamínky, mech, větvičky, šišky, natrhané květiny. Můžeš pomocí malé plastové krabičky vyrobit i rybníček s vodou. Do zahrádky můžeš dát i panáčky (figurky, igráčky, lego) a vyrobit jim lávku, domeček ze špejlí, plot. Na vaše výtvory se moc těšíme hravadruzina@seznam.cz 

Hravá družina - 3.týden

přání k velikonocůmMoc vám děkujeme za vaše emaily, obrázky a zprávy. Máme z nich velkou radost :-) posílejte dál!

HRY PRO DLOUHOU CHVÍLI 

Na zahradě nebo doma překonej určitou trasu jen po polštářích nebo na kusech papíru. Nesmíš šlápnout na nic jiného. Nebo si vytvoř dráhu z ruliček od toaletního papíru. Chceš vyzkoušet svoji obratnost a šikovnost? vyrob si z papírových tácků barevné kroužky a házej je třeba na vysoké ruličky nebo na klacky zapíchnuté v zemi. Uspořádej doma turnaj v kuželkách. Petlahve barevně pomaluj, rozestav a házej. Nebo si nakresli své vlastní originální pexeso, velikost je jen na tobě. 

skákáníbludištěruličkybowlingpexeso

Hádej, kdo jsem - připravíme si kartičky známých osobností nebo pohádkových postav na lístečky. Buď na obyčejný papír a nebo na lepící štítky. Každému hráči připevníme cedulku buď na čelo (lepící páskou) nebo pomocí špendlíku opatrně na záda. A pak už se střídavě hráči pokouší zjistit, jakou postavu představují. Pokládáme otázky, na které se dá odpovědět ANO/NE.

Město, jméno - zahraj si s rodiči hru, kterou určitě znají! Na papír si každý hráč udělá 5 sloupečků (město, jméno, zvíře, rostlina, věc). Jeden hráč začne v duchu odříkávat abecedu a další ho stopne. Podle písmenka, které padne, musíte do sloupečků vymyslet slova (př.: P- Pelhřimov, Pavla, pes, petrklíč, penál). Kdo má vyplněné jako první vykřikne STOP, ostatní musí přestat psát. Slova můžete obodovat (žádná shoda s ostatními 10 bodů, shodné 5 bodů, žádné slovo 0 bodů).

ZÁBAVNÉ ROUŠKY

I když musíme nosit roušky, my si z toho uděláme zábavu. Jenže pod rouškou není vidět úsměv. Ale můžeš se usmívat i jinak. Vytvoř si nějaký úsměv, jako paní vychovatelka a pošli nám svoje foto na náš email. Těšíme se na originální nápady

roušky

KŘÍŽOVKA

Dokážeš vyluštit další křížovku

křížovka

VYRÁBĚNÍ

Stačí ti jen kousek papíru a chvíle trpělivosti a nakonec složíš krásného zajíčka

Zajíček papír

Hravá družina - 2.týden

HRY PRO DLOUHOU CHVÍLI

Kdo hodí víc - z velkého papíru nebo kusu látky si vyrob hrací pole. Udělej do něj díry a oboduj podle obtížnosti. To pak umísti mezi futra nebo pověs venku na šňůru od prádla. Pak už stačí jen složit vlaštovku a udělat závody, kdo hodí nejvíc. Místo vlaštovky můžeš mít míček nebo zmačkaný papír.

vlaštovka

Schovávání věcí - můžete schovávat různé malé hračky, hrací karty a nebo jen barevný papírek. Ostatní pošli za dveře a schovej v pokoji nebo na zahradě malou věc. Ostatní ji pak hledají. Kdo najde první, schovává.

Příběh podle abecedy - tuto hru můžeš hrát i po telefonu s kamarádem nebo prarodiči. Hráči vypráví příběh a střídají se po každé větě. Každá věta začíná na písmeno abecedy: Alice šla na nákup, Byla velmi veselá...

Hledání pokladu - vytvoř pro sourozence nebo rodiče dobrodružnou cestu za pokladem. Schovej nějakou věc nebo sladkost jako odměnu, vytvoř mapu, po cestě nastraž úkoly. Uvidíš kolik zábavy při hledání pokladu zažijete.

VYROB SI SÁM HRAČKU

Vyrob si hračku, se kterou můžete dokonce i soutěžit. Budeš potřebovat jen petlahev, provázek a kinder vajíčko nebo kuličku. S pomocí dospěláka uřízni přední díl petflašky, do víčka udělej díru a protáhni provázek. Musíš udělat uzel, aby ti provázek nevypadl. Na jeho druhý konec přidělej korálek a nebo žlutý obal z kindervajíčka. Tuto hračku si můžeš sám dozdobit. Jako rybičku, která bude padat do akvária nebo pusy žraloka. Nebo včelička, která letí do kytičky. Svými výtvory se pochlub a pošli na náš email. Vyzkoušej na kolik pokusů se ti podaří chytit rybičku do akvária. V družině si pak dáme soutěž.

žralokrybapet lahevkytička

KŘÍŽOVKA

Zkus vyluštit křížovku a odpověď v tajence nám můžeš poslat na email hravadruzina@seznam.cz 

křížovka

VYRÁBĚNÍ

Věnec z břízy - na věnec budeš potřebovat větvičky břízy a drátek. Vezmi do ruky několik větviček ve stejné délce, vytvaruj je do kruhu požadované velikosti a zajisti drátkem. Věnec ozdob stuhou nebo vajíčky.

Věnec z břízy

Kraslice - Protože Velikonoce už nám klepají na dveře, ozdobte si domov vajíčky. Zdobí se vyfouklá vajíčka, tak opatrně, ať ti neprasknou. Použít se dá skoro cokoli, co doma najdeš. Polep vajíčko ubrousky, novinami, vločkami, bavlnkou nebo vlnou. Pokresli ho temperami a nakresli obličeje, pokresli fixami. Ozdobit je můžeš i voskem. A když už se ti rozbije, použij skořápky na ozdobu jiného vajíčka. 

kraslicekraslicekraslicekraslicekraslicekraslicekraslice

Květiny - Venku už svítí sluníčko, začínají růst květiny. Tak si je doma také nakresli. Stačí jen papír a voskovky. Výtvory nejen květin nám můžeš poslat.

květinykvětiny

Pozdrav

Už se nám moc stýská, natočily jsme pro vás vzkaz. Všechny paní vychovatelky se těší, až se všichni budeme moci vrátit do družiny a trávit spolu čas. 

 

Hravá družina - 1.týden

Protože se v současné době nemůžeme scházet a vidět se v družině. Připravily jsme si pro vás na každý týden nějaké úkoly, hry, vyrábění. Je to inspirace na zkrácení volného času. Co budete tvořit je jen na vás, nic není povinné. Vaše výtvory si schovávejte doma, až se uvidíme, uděláme výstavu. A nebo je s pomocí rodičů vyfoťte a pošlete na náš nový družinový email vytvořený pro tyto účely hravadruzina@seznam.cz. Tento email slouží pouze ke sdílení obrázků a výtvorů, po ukončení karantény bude zrušen. Nemusíte posílat jen výtvory z našich nápadů, posílejte co doma vytváříte, co jste nakreslili. 

Zapojte své chytré hlavy a zkuste rozluštit vzkaz. Správné řešení a případnou odpověď na zprávu pošlete na email.

šifra

HRY PRO DLOUHOU CHVÍLI

Domácí pátračka - Zahraj si na detektiva a zkus doma najít věci, které začínají na všechna písmenka abecedy. A jako Aktovka, B jako Budík, C jako Citrón...Až se ti podaří najít všechny věci, bude z tebe opravdu dobrý detektiv. 

Bludiště - vytvoř si bludiště. Bude ti stačit co najdeš doma. Vem plastelínu a na karton nebo stůl s podložkou vytvoř bludiště pro míček. Místo plastelíny můžeš použít lego, kostky, brčka nebo jen izolepu na zem. Míček potom profoukej dráhou. A jestli máš dost místa a nebo třeba zahradu, vytvoř velké bludiště pro sebe a nebo rodiče, například z klacíků nebo provázku. 

bludištěbludiště plastelína

Opičí dráha - vytvoř si opičí dráhu a různé prolézání z věcí, které najdeš doma. Můžeš přelézat nebo podlézat židle, podplazit stůl, něco obejít, proskákat na jedné noze, něco přenést na jedné ruce, něco přeskočit. Hlavně opatrně!

Dráha - obkresli si na papír své ruce a nohy. Vytvoř si z nich na zemi dráhu, kterou musíte překonat. Ale dávej pozor na rozdíl pravé a levé ruky i nohy. Můžete si stopnout i čas, kdo bude z vaší rodiny nejrychlejší.

dráhadráha

ZAPOMENUTÉ HRY

Bunkr - postav si doma svou nedobytnou pevnost. Své království, kde budeš jen ty nebo sourozenci. Stačí ti jen stůl, deka a židle. Přes stůl přehoď deky, rozšířit ho můžeš pomocí židlí a koštěte. Na výzdobu se hodí vánoční světýlka, tvoje obrázky. Společnost ti můžou dělat kamarádi plyšáci. Fantazii se meze nekladou. Můžeš se nám svou pevností pochlubit.

bunkrbunkr

Honzo vstávej - jeden hráč si stoupne opodál od ostatních a postupně všem zavelí "Honzo vstávej". Dotázaný se zeptá "Kolik je hodin?". A teď už záleží co si přední hráč vymyslí. Odpovědí je mnoho: 5 slepičích, 8 mravenčích, 3 sloní...Honza se podle pokynu posune o daný počet kroků a jejich velikost. Vyhrává ten, kdo doputuje jako první k přednímu hráči. 

Čáp ztratil čepičku - jeden hráč vyvolává "Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku...." a doplní určitou barvu. Ostatní hráči se rozprchnou hledat věc dané barvy. Kdo nic nenašel nebo je poslední, vyvolává. 

VYRÁBĚNÍ

Přání - protože už se pomalu blíží Velikonoce, udělejte někomu radost ručně vyrobeným přáním, které mu pošlete. Čtvrtku přehni v půlce a na jednu půlku nakresli obrys třeba vajíčka nebo zajíčka. Vystřihni ho a díru přelep barevnými páskami, barevnou vlnou nebo proužky barevného papíru. Dovnitř potom napiš velikonoční přání.

přánípřání zajíc

Osení - teď je ten správný čas zasadit osení. Pokud ho zrovna nemáte, můžete poprosit mamku o trošku čočky. Zasaďte osení do květináče nebo ozdobte vajíčka (dokreslete jim vtipné obličeje). Další způsob je vytvořit panáčka ze silonové punčochy. Vyrostou mu krásné vlasy. Květináč pak můžete ozdobit vajíčky nebo zápichy. 

velikonocepanáčcivajíčkoosení

Králík z ruličky - vyrob si králíčka z ruličky od toaletního papíru. Můžeš ho polepit barevným papírem nebo látkou, natřít temperkou. Uši mu vyrob z papíru. Na nos a ocásek ti stačí kulička ze zmačkaného papíru.

králíkkrálíkkrálíkkrálíkkrálík

BŘEZEN

MDŽ

Ani v naší družině jsme nezapomněli na tento svátek a společnými silami vyrobili krásné brože z filcu. Při tomto tvoření jsme zapojili svou kreativitu a smysl pro ladění barev. Dárkově zabalené brože jsme pak mohli věnovat svým maminkám nebo babičkám.

Tvoření brožíBrože k MDŽBrože

ÚNOR

Karneval

Pamatujete si na ten náš karneval? Plno masek, tělocvična se hemžila princeznami, superhrdiny, zvířaty...Nacvičili jsme si společný tanec, plnili úkoly na stanovištích a vyřádili se na hudbu. Vaše společné a skupinové fotky máme pečlivě uschované, nebojte se, nepřijdete o ně. 

rej masekdružina 2.Adružina 1.ADružina 1.B

Více fotografií naleznete v galerii

Tvoření 

Za celý únor jsme toho zažili opravdu hodně. Vytvářeli jsme výrobky z papíru, pracovali s igelitem, tvořili barevným pískem, vyzkoušeli práci návrháře oděvů, kreslili tučňáky a jejich kamarády eskymáky, tvořili srdce a hráli si venku. Dokonce jsme se i něco nového naučili při týdnu zdraví. 

srdcetýden zdravípodtácky

Více fotografií naleznete v galerii

Malé kadeřnice

Zkusili jsme si práci kadeřnice a vytvořili si originální česací panny. Nejdříve jsme nakreslili obličej, poté přivázali vlásky a nakonec pannu učesaly. Necháme se překvapit, kolik dětí se rozhodne pro tuto profesi. 

Česací pannačesací panny

Více fotografií naleznete v galerii

Kreativní kurz s papírem

I paní vychovatelky a paní učitelky se musí stále učit něčemu novému. Proto se i ony sešly,aby se naučily nové techniky a seznámily se s moderními metodami tvoření. Na programu byla tvorba přáníček a tašek s vizitkami. 

Přáníčka a tašky

Více fotografií naleznete v galerii

Svátek Sv. Valentýna

Protože se tento svátek slaví u nás stále více, rozhodli jsme se i my svým blízkým něco z lásky vyrobit. 

Svátek Sv. ValentýnaSvátek Sv. ValentýnaSvátek Sv. Valentýna

Více fotografií naleznete v galerii

LEDEN

Tvoříme, malujeme a hrajeme divadlo

Protože nám Ježíšek donesl plno nových dárků, musíme si s nimi náležitě pohrát. Z lega a stavebnice stavíme různá opevnění a domečky. Na přivolání zimy jsme vytvořili lední medvědy z novinového papíru a sněžítka. S prstovými maňásky hrajeme divadlo a nebo se staneme herci osobně. Procvičujeme abecedu s magnetickými písmenky a naučíme se i něco nového. 

Tvoříme, malujeme a hrajeme divadloIMG_20200115_125758.jpgTvoříme, malujeme a hrajeme divadlo

Více fotografií naleznete v galerii

Konečně napadl sníh

I když letošní zima nevypadala moc sněhově, sněhu jsme se dočkali. Vyrazili jsme hned ven a postavili první sněhuláky. Sice malé, o to víc roztomilé. Těšíme se a doufáme, že napadne sněhu ještě víc a my se pořádně zkoulujeme a zasáňkujeme si. 

Konečně napadl sníhKonečně napadl sníh

Více fotografií naleznete v galerii

Stavba města

Nejdříve to začalo jako nápad, jak využít kartonové krabice. Nakreslili jsme pár domečků, a pak další a další. Nakonec jsme vytvořili velké město s obchody, parkovištěm a pořádně jsme si s ním vyhráli. 

                                            Stavba města

Více fotografií naleznete v galerii

PROSINEC

Vánoce

Kdo by se netěšil na Vánoce. I my jsme se Vánoc nemohli dočkat a tak jsme vytvářeli adventní kalendář s úkoly, dárečky pro naše blízké, přáníčka pro radost, povídali si o tradicích a některé si i vyzkoušeli. Nakonec k velkému překvapení nás Ježíšek navštívil dřív a nadělil nám dárky.

       Svícny pod stromečkemVánoce v družiněJežíšek 2019

Více fotografií naleznete v galerii

Vánoční dílny

Ve dnech 10. – 11. 12. jsme si užili vánoční atmosféru při tvoření na vánočních dílnách pořádaných každým oddělením školní družiny. U vůně cukroví jsme vyráběli andílky, z keramiky, svícny, podložky z ubrousků, ozdoby z drátků. K ruce nám byli rodiče, kteří pilně spolupracovali se svými dětmi a mohli si s nimi užít volný čas.

Vánoční dílnyVánoční dílnyVánoční dílnyVánoční dílny

Více fotografií naleznete v galerii

Mikuláš

Na příchod Mikuláše jsme se víc než hodně připravovali. Vytvářeli jsme čerty, anděly i Mikuláše. Povídali jsme si o tomto svátku a nakonec jsme byli příjemně překvapeni, že i nám donesl štědrou nadílku a nikoho si čert neodnesl do pekla.

                                                MikulášMikuláš

Více fotografií naleznete v galerii

Hrajeme si celý rok

Nejenom, že celý rok něco vyrábíme a povídáme si, my si hlavně hrajeme. Spolu s kamarády hrajeme různé společenské hry, stavíme velmi náročné stavby z kostek a jiných stavebnic, hrajeme karty, otevíráme obchod a restauraci, malujeme. A když máme dost energie, jdeme si hrát do tělocvičny.

                                                         Hrajeme si celý rokHrajeme si celý rok

Více fotografií naleznete v galerii

LISTOPAD

Když je venku ošklivě

Protože už se nám blíží zima, tak i počasí nám bohužel nepřeje na hraní venku. Proto jsme s prvňáčky navštívili tělocvičnu a užili si spoustu zábavy. Zahráli jsme si mrazíka, vybíjenou, rybičky. Vyzkoušeli jsme si svoji obratnost při předávání míče a nakonec se pustili do tvoření z PETvíček. Každý vytvořil svou originální zimní vločku, ze kterých nám vznikla krásná zasněžená krajina.

Když je venku ošklivěKdyž je venku ošklivěKdyž je venku ošklivě

Více fotografií naleznete v galerii

Keramika pro rodiče s dětmi

Vánoce se blíží, proto se i my na ně pečlivě připravujeme. Proto jsme se s dětmi i jejich rodiči dali do vyrábění vánočních výrobků z keramiky. Přišly nejen maminky, ale i tatínkové se pilně zapojili do práce. Někdo viděl hlínu poprvé, někdo byl už zkušený. Ale na tom přece vůbec nezáleželo. Hlavní bylo strávit čas se svými dětmi a s námi. Při tvoření jsme si krásně popovídali, vyměnili zkušenosti a zažili plno zábavy. 
Keramika pro rodiče s dětmi

Více fotografií naleznete v galerii

Svatý Martin

Všichni jsme se seznámili s příběhem o svatém Martinovi a dali se do tvoření. S velkým nadšením jsme mu vyrobili jeho bílého koně, aby nám mohl přivést zimu a sníh. Nemohla chybět ani svatomartinská husa. Celé naše povídání jsme zakončili individuální návštěvou průvodu svatého Martina.
Svatý Martin

Více fotografií naleznete v galerii

ŘÍJEN

Halloween

I do naší školní družiny přiletěla strašidla. Hemžilo se to duchy, čarodějnicemi a příšerami. Nás nemohlo ale nic polekat. Pečlivě jsme se na jejich příchod připravili. Seznámili jsme se s tímto zahraničním svátkem, vydlabali dýně a vyrobili plno výrobků. Nakonec nás čekala tajemná a strašidelná cesta do neznáma...  Halloween

Více fotografií naleznete v galerii

Podzim v družině

Podzim je v plném proudu a na naší družinovou zahrádku i školní hřiště napadlo spoustu listí. Proto jsme se rozhodli užít si pořádné podzimní radovánky. Nejenže jsme listí sbírali a pečlivě zblízka pozorovali, vyráběli jsme různé výrobky, dokonce jsme se dali do práce a připravili zahradu na zimu. 

Podzim v družiněPodzim v družiněPodzim v družině

A po dobře odvedené práci jsme si chtěli užít i zábavu. Zavrtali jsme se do listí jako ježek před zimou, vyzkoušeli shrabané hromady jako peřinu, do které se krásně padá a nakonec jsme si zahráli na vítr, který listí rozfouká. Vyzkoušeli jsme si hrabání a zjistili, jaká při tom může být veliká zábava. 

Podzim v družiněPodzim v družině

Více fotografií naleznete v galerii

ZÁŘÍ

Seznamovací piknik

Dne 12. 9. 2019 proběhl v družinách našich prvňáčků odpolední seznamovací piknik. Akce se pořádala na hřišti školy, a i počasí se nám vydařilo. Paní vychovatelky si pro děti připravily občerstvení – ovoce, zeleninu, pečené sušenky a jiné laskominy. Po úvodním představení dětí jsme se pustili do občerstvení. Dále byly připravené čtyři stanoviště s úkoly, u kterých stály děti ze třetích tříd. Prvňáčci se podepisovali na pamětní listinu pikniku, hledali začínající písmeno svého jména, skládali papírovou harmoniku a házeli míček do pusy papírového draka. Všichni byli velmi šikovní a spokojení.

Seznamovací piknik

Více fotografií naleznete v galerii

 

Indiánské odpoledne

V pátek 27. 9. 2019 se naši indiáni vydali na dobrodružnou cestu za získáním 9 indiánských sluncí. Vyzdobeni čelenkami, šperky a maskováni barvami čelili náročným úkolům. Čekal je slalom s divokým koněm, lov ryb, navlékání korálků, ověření jejich čichu a hmatu, lov medvěda, zkouška obratnosti a pozorování. Po pozdravení kmenů pravým indiánským pozdravem a představení totemů, hlavní náčelník odstartoval cestu indiánů. Všichni se nakonec podíleli na výrobě indiánského koberce z malovaných dřívek. Za prokázanou zdatnost, statečnost a získání všech 9 sluncí dostali indiáni sladkou odměnu.

Celé indiánské putování jsme zakončili o pár dní později hledáním pokladu. Po zdolání hor a jiných překážek každý přinesl zasloužené pírko. Pírka nám přinesla zašifrovanou zprávu, kde se poklad nachází. Ten jsme si spravedlivě rozdělili a rozloučili se po indiánsku áááááááááá

Indiánské odpoledne

Více fotografií naleznete v galerii

Archív: