Drobečková navigace

Úvod > Pro rodiče > Školní družina

Školní družina

Školní rok 2019/20

DUBEN

Už se nám moc stýská, natočily jsme pro vás vzkaz. Všechny paní vychovatelky se těší, až se všichni budeme moci vrátit do družiny a trávit spolu čas. 

 

Hravá družina - 1.týden

Protože se v současné době nemůžeme scházet a vidět se v družině. Připravily jsme si pro vás na každý týden nějaké úkoly, hry, vyrábění. Je to inspirace na zkrácení volného času. Co budete tvořit je jen na vás, nic není povinné. Vaše výtvory si schovávejte doma, až se uvidíme, uděláme výstavu. A nebo je s pomocí rodičů vyfoťte a pošlete na náš nový družinový email vytvořený pro tyto účely hravadruzina@seznam.cz. Tento email slouží pouze ke sdílení obrázků a výtvorů, po ukončení karantény bude zrušen. Nemusíte posílat jen výtvory z našich nápadů, posílejte co doma vytváříte, co jste nakreslili. 

Zapojte své chytré hlavy a zkuste rozluštit vzkaz. Správné řešení a případnou odpověď na zprávu pošlete na email.

šifra

HRY PRO DLOUHOU CHVÍLI

Domácí pátračka - Zahraj si na detektiva a zkus doma najít věci, které začínají na všechna písmenka abecedy. A jako Aktovka, B jako Budík, C jako Citrón...Až se ti podaří najít všechny věci, bude z tebe opravdu dobrý detektiv. 

Bludiště - vytvoř si bludiště. Bude ti stačit co najdeš doma. Vem plastelínu a na karton nebo stůl s podložkou vytvoř bludiště pro míček. Místo plastelíny můžeš použít lego, kostky, brčka nebo jen izolepu na zem. Míček potom profoukej dráhou. A jestli máš dost místa a nebo třeba zahradu, vytvoř velké bludiště pro sebe a nebo rodiče, například z klacíků nebo provázku. 

bludištěbludiště plastelína

Opičí dráha - vytvoř si opičí dráhu a různé prolézání z věcí, které najdeš doma. Můžeš přelézat nebo podlézat židle, podplazit stůl, něco obejít, proskákat na jedné noze, něco přenést na jedné ruce, něco přeskočit. Hlavně opatrně!

Dráha - obkresli si na papír své ruce a nohy. Vytvoř si z nich na zemi dráhu, kterou musíte překonat. Ale dávej pozor na rozdíl pravé a levé ruky i nohy. Můžete si stopnout i čas, kdo bude z vaší rodiny nejrychlejší.

dráhadráha

ZAPOMENUTÉ HRY

Bunkr - postav si doma svou nedobytnou pevnost. Své království, kde budeš jen ty nebo sourozenci. Stačí ti jen stůl, deka a židle. Přes stůl přehoď deky, rozšířit ho můžeš pomocí židlí a koštěte. Na výzdobu se hodí vánoční světýlka, tvoje obrázky. Společnost ti můžou dělat kamarádi plyšáci. Fantazii se meze nekladou. Můžeš se nám svou pevností pochlubit.

bunkrbunkr

Honzo vstávej - jeden hráč si stoupne opodál od ostatních a postupně všem zavelí "Honzo vstávej". Dotázaný se zeptá "Kolik je hodin?". A teď už záleží co si přední hráč vymyslí. Odpovědí je mnoho: 5 slepičích, 8 mravenčích, 3 sloní...Honza se podle pokynu posune o daný počet kroků a jejich velikost. Vyhrává ten, kdo doputuje jako první k přednímu hráči. 

Čáp ztratil čepičku - jeden hráč vyvolává "Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku...." a doplní určitou barvu. Ostatní hráči se rozprchnou hledat věc dané barvy. Kdo nic nenašel nebo je poslední, vyvolává. 

VYRÁBĚNÍ

Přání - protože už se pomalu blíží Velikonoce, udělejte někomu radost ručně vyrobeným přáním, které mu pošlete. Čtvrtku přehni v půlce a na jednu půlku nakresli obrys třeba vajíčka nebo zajíčka. Vystřihni ho a díru přelep barevnými páskami, barevnou vlnou nebo proužky barevného papíru. Dovnitř potom napiš velikonoční přání.

přánípřání zajíc

Osení - teď je ten správný čas zasadit osení. Pokud ho zrovna nemáte, můžete poprosit mamku o trošku čočky. Zasaďte osení do květináče nebo ozdobte vajíčka (dokreslete jim vtipné obličeje). Další způsob je vytvořit panáčka ze silonové punčochy. Vyrostou mu krásné vlasy. Květináč pak můžete ozdobit vajíčky nebo zápichy. 

velikonocepanáčcivajíčkoosení

Králík z ruličky - vyrob si králíčka z ruličky od toaletního papíru. Můžeš ho polepit barevným papírem nebo látkou, natřít temperkou. Uši mu vyrob z papíru. Na nos a ocásek ti stačí kulička ze zmačkaného papíru.

králíkkrálíkkrálíkkrálíkkrálík

BŘEZEN

MDŽ

Ani v naší družině jsme nezapomněli na tento svátek a společnými silami vyrobili krásné brože z filcu. Při tomto tvoření jsme zapojili svou kreativitu a smysl pro ladění barev. Dárkově zabalené brože jsme pak mohli věnovat svým maminkám nebo babičkám.

Tvoření brožíBrože k MDŽBrože

ÚNOR

Karneval

Pamatujete si na ten náš karneval? Plno masek, tělocvična se hemžila princeznami, superhrdiny, zvířaty...Nacvičili jsme si společný tanec, plnili úkoly na stanovištích a vyřádili se na hudbu. Vaše společné a skupinové fotky máme pečlivě uschované, nebojte se, nepřijdete o ně. 

rej masekdružina 2.Adružina 1.ADružina 1.B

Více fotografií naleznete v galerii

Tvoření 

Za celý únor jsme toho zažili opravdu hodně. Vytvářeli jsme výrobky z papíru, pracovali s igelitem, tvořili barevným pískem, vyzkoušeli práci návrháře oděvů, kreslili tučňáky a jejich kamarády eskymáky, tvořili srdce a hráli si venku. Dokonce jsme se i něco nového naučili při týdnu zdraví. 

srdcetýden zdravípodtácky

Více fotografií naleznete v galerii

Malé kadeřnice

Zkusili jsme si práci kadeřnice a vytvořili si originální česací panny. Nejdříve jsme nakreslili obličej, poté přivázali vlásky a nakonec pannu učesaly. Necháme se překvapit, kolik dětí se rozhodne pro tuto profesi. 

Česací pannačesací panny

Více fotografií naleznete v galerii

Kreativní kurz s papírem

I paní vychovatelky a paní učitelky se musí stále učit něčemu novému. Proto se i ony sešly,aby se naučily nové techniky a seznámily se s moderními metodami tvoření. Na programu byla tvorba přáníček a tašek s vizitkami. 

Přáníčka a tašky

Více fotografií naleznete v galerii

Svátek Sv. Valentýna

Protože se tento svátek slaví u nás stále více, rozhodli jsme se i my svým blízkým něco z lásky vyrobit. 

Svátek Sv. ValentýnaSvátek Sv. ValentýnaSvátek Sv. Valentýna

Více fotografií naleznete v galerii

LEDEN

Tvoříme, malujeme a hrajeme divadlo

Protože nám Ježíšek donesl plno nových dárků, musíme si s nimi náležitě pohrát. Z lega a stavebnice stavíme různá opevnění a domečky. Na přivolání zimy jsme vytvořili lední medvědy z novinového papíru a sněžítka. S prstovými maňásky hrajeme divadlo a nebo se staneme herci osobně. Procvičujeme abecedu s magnetickými písmenky a naučíme se i něco nového. 

Tvoříme, malujeme a hrajeme divadloIMG_20200115_125758.jpgTvoříme, malujeme a hrajeme divadlo

Více fotografií naleznete v galerii

Konečně napadl sníh

I když letošní zima nevypadala moc sněhově, sněhu jsme se dočkali. Vyrazili jsme hned ven a postavili první sněhuláky. Sice malé, o to víc roztomilé. Těšíme se a doufáme, že napadne sněhu ještě víc a my se pořádně zkoulujeme a zasáňkujeme si. 

Konečně napadl sníhKonečně napadl sníh

Více fotografií naleznete v galerii

Stavba města

Nejdříve to začalo jako nápad, jak využít kartonové krabice. Nakreslili jsme pár domečků, a pak další a další. Nakonec jsme vytvořili velké město s obchody, parkovištěm a pořádně jsme si s ním vyhráli. 

                                            Stavba města

Více fotografií naleznete v galerii

PROSINEC

Vánoce

Kdo by se netěšil na Vánoce. I my jsme se Vánoc nemohli dočkat a tak jsme vytvářeli adventní kalendář s úkoly, dárečky pro naše blízké, přáníčka pro radost, povídali si o tradicích a některé si i vyzkoušeli. Nakonec k velkému překvapení nás Ježíšek navštívil dřív a nadělil nám dárky.

       Svícny pod stromečkemVánoce v družiněJežíšek 2019

Více fotografií naleznete v galerii

Vánoční dílny

Ve dnech 10. – 11. 12. jsme si užili vánoční atmosféru při tvoření na vánočních dílnách pořádaných každým oddělením školní družiny. U vůně cukroví jsme vyráběli andílky, z keramiky, svícny, podložky z ubrousků, ozdoby z drátků. K ruce nám byli rodiče, kteří pilně spolupracovali se svými dětmi a mohli si s nimi užít volný čas.

Vánoční dílnyVánoční dílnyVánoční dílnyVánoční dílny

Více fotografií naleznete v galerii

Mikuláš

Na příchod Mikuláše jsme se víc než hodně připravovali. Vytvářeli jsme čerty, anděly i Mikuláše. Povídali jsme si o tomto svátku a nakonec jsme byli příjemně překvapeni, že i nám donesl štědrou nadílku a nikoho si čert neodnesl do pekla.

                                                MikulášMikuláš

Více fotografií naleznete v galerii

Hrajeme si celý rok

Nejenom, že celý rok něco vyrábíme a povídáme si, my si hlavně hrajeme. Spolu s kamarády hrajeme různé společenské hry, stavíme velmi náročné stavby z kostek a jiných stavebnic, hrajeme karty, otevíráme obchod a restauraci, malujeme. A když máme dost energie, jdeme si hrát do tělocvičny.

                                                         Hrajeme si celý rokHrajeme si celý rok

Více fotografií naleznete v galerii

LISTOPAD

Když je venku ošklivě

Protože už se nám blíží zima, tak i počasí nám bohužel nepřeje na hraní venku. Proto jsme s prvňáčky navštívili tělocvičnu a užili si spoustu zábavy. Zahráli jsme si mrazíka, vybíjenou, rybičky. Vyzkoušeli jsme si svoji obratnost při předávání míče a nakonec se pustili do tvoření z PETvíček. Každý vytvořil svou originální zimní vločku, ze kterých nám vznikla krásná zasněžená krajina.

Když je venku ošklivěKdyž je venku ošklivěKdyž je venku ošklivě

Více fotografií naleznete v galerii

Keramika pro rodiče s dětmi

Vánoce se blíží, proto se i my na ně pečlivě připravujeme. Proto jsme se s dětmi i jejich rodiči dali do vyrábění vánočních výrobků z keramiky. Přišly nejen maminky, ale i tatínkové se pilně zapojili do práce. Někdo viděl hlínu poprvé, někdo byl už zkušený. Ale na tom přece vůbec nezáleželo. Hlavní bylo strávit čas se svými dětmi a s námi. Při tvoření jsme si krásně popovídali, vyměnili zkušenosti a zažili plno zábavy. 
Keramika pro rodiče s dětmi

Více fotografií naleznete v galerii

Svatý Martin

Všichni jsme se seznámili s příběhem o svatém Martinovi a dali se do tvoření. S velkým nadšením jsme mu vyrobili jeho bílého koně, aby nám mohl přivést zimu a sníh. Nemohla chybět ani svatomartinská husa. Celé naše povídání jsme zakončili individuální návštěvou průvodu svatého Martina.
Svatý Martin

Více fotografií naleznete v galerii

ŘÍJEN

Halloween

I do naší školní družiny přiletěla strašidla. Hemžilo se to duchy, čarodějnicemi a příšerami. Nás nemohlo ale nic polekat. Pečlivě jsme se na jejich příchod připravili. Seznámili jsme se s tímto zahraničním svátkem, vydlabali dýně a vyrobili plno výrobků. Nakonec nás čekala tajemná a strašidelná cesta do neznáma...  Halloween

Více fotografií naleznete v galerii

Podzim v družině

Podzim je v plném proudu a na naší družinovou zahrádku i školní hřiště napadlo spoustu listí. Proto jsme se rozhodli užít si pořádné podzimní radovánky. Nejenže jsme listí sbírali a pečlivě zblízka pozorovali, vyráběli jsme různé výrobky, dokonce jsme se dali do práce a připravili zahradu na zimu. 

Podzim v družiněPodzim v družiněPodzim v družině

A po dobře odvedené práci jsme si chtěli užít i zábavu. Zavrtali jsme se do listí jako ježek před zimou, vyzkoušeli shrabané hromady jako peřinu, do které se krásně padá a nakonec jsme si zahráli na vítr, který listí rozfouká. Vyzkoušeli jsme si hrabání a zjistili, jaká při tom může být veliká zábava. 

Podzim v družiněPodzim v družině

Více fotografií naleznete v galerii

ZÁŘÍ

Seznamovací piknik

Dne 12. 9. 2019 proběhl v družinách našich prvňáčků odpolední seznamovací piknik. Akce se pořádala na hřišti školy, a i počasí se nám vydařilo. Paní vychovatelky si pro děti připravily občerstvení – ovoce, zeleninu, pečené sušenky a jiné laskominy. Po úvodním představení dětí jsme se pustili do občerstvení. Dále byly připravené čtyři stanoviště s úkoly, u kterých stály děti ze třetích tříd. Prvňáčci se podepisovali na pamětní listinu pikniku, hledali začínající písmeno svého jména, skládali papírovou harmoniku a házeli míček do pusy papírového draka. Všichni byli velmi šikovní a spokojení.

Seznamovací piknik

Více fotografií naleznete v galerii

 

Indiánské odpoledne

V pátek 27. 9. 2019 se naši indiáni vydali na dobrodružnou cestu za získáním 9 indiánských sluncí. Vyzdobeni čelenkami, šperky a maskováni barvami čelili náročným úkolům. Čekal je slalom s divokým koněm, lov ryb, navlékání korálků, ověření jejich čichu a hmatu, lov medvěda, zkouška obratnosti a pozorování. Po pozdravení kmenů pravým indiánským pozdravem a představení totemů, hlavní náčelník odstartoval cestu indiánů. Všichni se nakonec podíleli na výrobě indiánského koberce z malovaných dřívek. Za prokázanou zdatnost, statečnost a získání všech 9 sluncí dostali indiáni sladkou odměnu.

Celé indiánské putování jsme zakončili o pár dní později hledáním pokladu. Po zdolání hor a jiných překážek každý přinesl zasloužené pírko. Pírka nám přinesla zašifrovanou zprávu, kde se poklad nachází. Ten jsme si spravedlivě rozdělili a rozloučili se po indiánsku áááááááááá

Indiánské odpoledne

Více fotografií naleznete v galerii

Archív: