Drobečková navigace

Úvod > Pro rodiče > Školní družina

Školní družina

V souladu s doporučením MŠMT a MZd žádáme rodiče, aby co nejvíce omezili vstup do školy. Při příchodu i odchodu dětí dbejte, prosím, pokynů vychovatelek. Máme na mysli především zdraví vašich dětí!

Školní rok 2020/21

INSPIRACE PRO TVOŘENÍ DOMA

Kdo s námi nemůže být v družině, může tvořit i doma! Nabízíme pár nápadů na tvoření a zpříjemnění chvilek doma. 

Vesmír ve skle - budeš potřebovat průhlednou sklenici s víčkem, vatu, třpytky, barvu (stačí vodovky), nádoby na míchání barev. V nádobě si namíchej požadovanou barvu, nalij do sklenice a přidávej vatu, dokud nebude úplně nasáklá, pak třpytky a další vrstvu vaty, kterou zalij další namíchanou barvou. Barvy střídej.

vesmírvesmír ve sklevesmír vesmír ve skle

Zamrzlé okno - Když mráz nemaluje na okno, pojď si vytvořit zamrzlé okno sám. Budeš potřebovat čtvrtku, vodové barvy, štětec, kelímek s vodou a igelitový pytlík. Čtvrtku pomaluj vodovými barvami (světle modrou, tmavě modrou, fialovou) a vodou nešetři. Pak na ní polož igelit a trošku zmačkej. Igelit utvoří různé ornamenty, pak dej papír sušit na topení. Druhý den igelit sundej a můžeš obdivovat, jaké ornamenty se vytvořily. Zajímavý efekt vytvoří i nasypaná hrubozrnná sůl na ještě mokrý papír. Čtvrtku můžeš ozdobit rámem a hned máš zimní okno. 

zamrzlé oknozamrzlé oknozamrzlé okno

Stopy ve sněhu a zvířátka v zimě

STOPY VE SNĚHUkřížovka

ZAČÁTEK NOVÉHO ROKU

Začal nový rok a my jsme se zase mohli sejít v družině. Povídali jsme si o strávení vánočních svátků, pochlubili vánočními dárky a společně se opět pustili do tvoření. K příchodu tří králů jsme vytvořili vitráž a jejich koruny. Vytváříme zimní krajinky, různé výrobky a samozřejmě nesmí chybět ani hrátky ve sněhu. Bobujeme z kopce, koulujeme se, vytváříme sněhuláky a jiné stavby ze sněhu. Užíváme si, že je konečně sníh!

vitrážsníhsníh koule

 

 

 

vánoční přání

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ

Konečně zase zpátky spolu v družině. Pečlivě se připravujeme na Vánoce, vyrábíme dárečky, povídáme si o zvycích a užíváme si radovánek venku ve sněhu.

adventní věnecadventní kalendářsvatý martin

Více fotografií naleznete v galerii

SVATÝ MARTIN

Svatý Martin přijel k nám, 

toho pána dobře znám.

Jede na svém bílém koni,

vločka vločku někdy honí.

Někdy ale v blátě jede, 

s počasím on málo svede.

My se ale nemračíme, 

rohlíčky dnes posvačíme.

svatý martinpříběh o Martinovi

puzzlebludiště

Svatomartinské rohlíčky - Těsto: 450g hladké mouky, špetka soli, 250g tuku (máslo), 150ml smetany ke šlehání, 2 lžíce moučkového cukru, 4 žloutky.

Náplň: 200g mletých vlašských ořechů, 125g moučkového cukru, 1 sáček venilkového cukru, 2 bílky.

Mouku smícháme se solí a cukrem. Přidáme k ní na kousky pokrájený tuk, žloutky, smetanu a vypracujeme měkké hladké těsto. Zabalené je necháme hodinu odpočinout v ledničce. Ořechy smícháme s moučkovým i vanilkovým cukrem, přidáme bílky a vařečkou zpracujeme dohromady. Pokud je náplň příliš řídká, přidáme ještě trochu ořechů. Odpočinuté těsto rozdělíme na pět stejně velkých částí. Postupně každou rozválíme na kruh a rozkrojíme na šest dílů. Na širší stranu každého dílku dáme váleček náplně a zabalíme do rohlíčku. Rohlíčky naskládáme na plech s papírem na pečení a potřeme je rozšlehaným vejcem. Pečeme při 190°C 15-20 minut dozlatova. Před podáváním rohlíčky posypeme moučkovým cukrem.

rohlíčky

Svatomartinská husa - Připravte si 2 papírové talíře, nůžky, lepidlo, čtvrtku, oranžový papír, fixu. Větší přeložte napůl, menší rozstřihněte na dvě stejné části. Na velký talíř nalepte ten malý jako křídla. Ze čtvrtky udělejte hlavu husy a na zobák přilepte oranžový papír z obou stran, oči dokreslete fixou. Ještě nohy z oranžového papíru. 

husa

 

PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Skřítek Podzimníček - všude je spadané listí a přece ho tam jen tak nenecháme. Vyrobte si třeba skřítka Podzimníčka a nebo jiného tvorečka.  Listí napíchněte na drátek nebo navlečte na nit a máte listovou housenku. Výrobky ozdobte místo před domem nebo zahrádku

podzimníčekskřítekskřítekskřítek z kaštanůskřítek z kaštanů

Bramborová tiskátka - s pomocí rodičů si vyrobte z brambor tiskátka. Pomocí nože vyřízněte nějaký tvar. Poté tiskátko namočte do temperové barvy nebo ho natřete a otiskněte na papír. Buď jen tak a vytvořit prostírání. Anebo ozdobit strom nebo vytvořit příšerku. 

tiskátkatiskátkatiskátka

 

LISTOPADOVÁ VÝZVA

Je tu nový měsíc, LISTOPAD! Přinášíme vám listopadovou výzvu v podobě úkolů. Je jen na vás jestli je splníte, jaký den a v jakém pořadí. Máte na to celý měsíc. Hlavní je zábava.

 1. Přečti si pěknou knížku
 2. Pouštěj draka
 3. Udělej si procházku do přírody 
 4. Připrav si s maminkou seznam cukroví, které budete péct
 5. Pozoruj hvězdy na nebi
 6. Udělej si večer doma stezku odvahy
 7. Vymysli krátký podzimní příběh (můžeš ho napsat a nakreslit obrázky)
 8. Upeč něco dobrého (koláč, sušenky, bábovku...)
 9. Zacvič si ráno  nebo zatancuj na oblíbenou písničku
 10. Zahraj si s rodinou stolní hru
 11. Vyrob něco z přírodnin
 12. Nasypej zrní ptáčkům
 13. Napiš dopis Ježíškovi
 14. Sleduj západ slunce
 15. Nauč se novou písničku
 16. Namaluj mamince a tatínkovi veselý obrázek pro potěšení

HALLOWEEN

Něco k zakousnutí

Oslava Halloweenu se blíží, tak si uvaříme něco dobrého.

Zubatá pusa - umyté jablko nakrájej na plátky, které naplníš burákovým máslem. místo zubů vtlač oloupané mandle nebo pražené arašídy. Pozor kouše.

zubatá jablka

Sladký pavouk - nejdříve upeč z máslového těsta sušenky. Vytvaruj malé kuličky a dej je na plech, péct v troubě 10 minut. hned po vyndání z trouby do sušenek udělej opatrně důlek a vrať do trouby na 6-8 minut, dopéct dozlatova. Po zchladnutí sušenek tělíčko vytvoříš z čokoládové pralinky, nožičky nakresli čokoládovou polevou  a dozdob cukrovými očky. 

pavouk

Horká čokoláda s plovoucíma očima - uvař si horkou čokoládu. Na párátka napíchni bonbony marshmallow, do kterých zatlač malé lékorky nebo čokoládové čočky a opatrně je ponoř do hrnečku. Čokoláda tě sleduje!

čokoláda

Krvavé těstoviny - na talíř uprav těstoviny do kruhu. Jako obličej nalij rajčatovou omáčku. Oči vytvoříš z plátků mozzarelly nebo sýru a kapkou kečupu přilepíš černou olivu. Červené žilky vytvoříš z proužků červené papriky. Sněz je dřív, než těstoviny sní tebe.

těstoviny

Mumie - vyválené listové těsto nakrájej na tenké proužky. Do nich zabal párečky, klobásy nebo předpečené válečky mletého masa tak, aby vypadaly jako mumie. Potřít vajíčkem a péct v troubě dozlatova. Troškou medu přilep oči z tvrdého sýra. 

mumiemumie

Banánoví duchové - oloupaný banán rozkroj napůl a ozdob čokoládovou polevou. Postav je na talíř a strašení může začít. 

duch

Sušenkoví duchové - sušenky z obchodu namoč do bílé čokolády a ještě do nezatuhlé polevy nalep dvě rozinky jako oči.

duchové

Krvavé prsty čarodějnice - potřeby na těsto: 250g hladké mouky, 125g moučkového cukru, 125g změklého másla, 1 vejce, jemně strouhaná kůra z 1 citrónu, neoloupané mandle, červená marmeláda. Smíchej sypké suroviny a přidej máslo a vejce. Vypracuj těsto a zabalené ve fólii ho nech v lednici 1 hodinu odpočinout. Poté tvaruj válečky ve tvaru prstu a pomocí nože naznač klouby. Peč na 180 stupňů asi 15 minut. Pomocí marmelády přilep mandle jako nehty. 

prstycarodejnicke prstyprsty

Tento svátek se pomalu blíží a je na čase si vyzdobit zahradu, dům, okna nebo balkon. V obchodech se prodávají dýně, které můžete vydlabat a dovnitř dát zapálenou svíčku a nebo si z dýní uvařit výborná jídla. Ale dýně se dají vyzdobit i jinak, netradičně. 

dýněježibabajednorožecrybališkalevnetopýrpikachuklaunmumieslepiceninjahulkkaktus

Duchové - k Halloweenu patří i duchové. Můžeš si je pověsit do okna - stačí vzít kelímek od jogurtu a nalepit na něj krepový papír. A nebo přes něj přehodit bílou látku, domalovat oči a strašidelný duch je na světě. Pomocí povázku pověsit a někde v průvanu bude krásně létat. Další nápad je duch z listí - na procházce nasbírej listy a natři je na bílo, domaluj oči a pusu. Napadne tě i jiné tvoření?

duchovéduchlisty duch

Halloweenské obrazy - Chceš si vyrobit obraz zvířátek v zapadajícím slunci? Stačí si vzít papírový talíř nebo čtvrtku a pomocí houbičky naťupkat temperovou barvu (žlutá, oranžová). Z černého papíru si vystřihni zvíře (kočku nebo netopýra) a nalep na obrázek. 

obrazynetopýřinetopýr

Luštění - zkus vyluštit připravené osmisměrky, hádanky a nakonec si můžeš vymalovat i omalovánku s Halloweenem

osmisměrkabludiště

hledání rozdílůomalovánky

Netopýři - netopýři lítají nejen o tomto svátku. Ale dodávají Halloweenu strašidelný nádech. Vyrobit netopýra si třeba můžeš z kaštanů, přilep křidélka z papíru a dokresli obličej. A pokud přidáte velké zuby, z netopýra je upír. Další netopýr je z ruličky od toaletního papíru. Vršek ruličky zmáčkni a zalep, přidej křídla a strašidelný obličej. Vytvořit můžeš celou netopýří/upíří rodinku.

kaštanynetopýr

HRAVÁ DRUŽINA DOMA

 

Všichni jsme doma, nemůžeme chodit společně do družiny, ale my vám i tak chceme nabídnout zpestření volného času. Samozřejmě už se nemůžeme dočkat, až se všichni zase sejdeme ve škole. Blíží se konec října a s tím spojené Dušičky a slavení Halloweenu. 

DUŠIČKY- vzpomínka na všechny naše blízké, kteří už tu nemůžou být s námi. Připadají u nás na 2.listopadu, kdy blízcí nosí na hřbitovy různé věnečky a svíčky. Pokud i ty chodíš s rodiči, můžeš vytvořit věneček nebo ozdobit svíčku. Stačí nasbírat různé přírodniny, nalepit nebo pomocí provázku přidělat ke svícnu a nebo zapíchat do florexového věnce. 

věnecsvícensvícen

HALLOWEEN- slaví se 31.října ve Spojených státech, Anglii, Austrálii, Kanadě a Japonsku. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu a koledují o sladkosti. Tradičními znaky jsou vydlabané dýně se svíčkou uvnitř, čarodějky, duchové, černé kočky, příšerky, kostlivci. Typickými barvami jsou černá a oranžová. 

Strašidelné lucerničky - můžeš si dům ozdobit lucerničkami ze sklenic různé velikosti. Sklenici natři lepidlem a omotej obvazem, papírem nebo stačí natřít barvou. pak ozdob očima, obličejem a vytvoř tak dýni, mumii, mostrum nebo strašidlo. Dovnitř dej zapálenou svíčku nebo bezpečnější elektrickou. Večer budou krásně zářit a strašení může začít.

monstrasklenicemumiedýnělucerničkymumie

Pavoučci a pavučiny - na jejich výrobu budete potřebovat lepidlo, papír, provázky, chlupaté drátky, rolky od toaletního papíru, ořechové skořápky, šišky, klacíky, zkrátka co najdete. Určitě vymyslíte další varianty. A aby měli pavoučci kde bydlet, vyrobte jim síť z vlny nebo papíru. 

pavoukpavoucipavouksíťsíť z papírusíť z táckupavouk

Tvoření z vlny - vezmi si barevnou vlnu a vytvoř kouličku a nebo střapečky, které stačí ozdobit a máš krásná strašidla na výzdobu na Halloween.

střapcedýně z vlnystrašidlavlnamonstr koule z vlny

Postavičky z tácků - potřeby - papírové tácky, temperky, štětce, lepidlo, barevný papír a nůžky. Tácek natři barvou podle zvoleného strašidla. Po uschnutí nalep vystřižené věci z barevného papíru a strašidla jsou na světě. 

táckyčarodějnicestrašidla z táckůtácekmumiemonstra

Pro chytré hlavičky

křížovkabludištěomalovánka

ZAČÍNÁ PODZIM

Začalo padat listí a my už začali vymýšlet, co z něj vyrobíme. Chodili jsme ven, pozorovali měnící se přírodu a sbírali přírodniny. S horšícím se počasím přišel i vítr a dostalo se i na výrobu draků. Když pršelo, hráli jsme si vevnitř. 

podzimní dracidraci

Více fotografií najdete v galerii

INDIÁNSKÉ ODPOLEDNE 

Zdravíme všechny indiány! Po poctivých přípravách a vyrábění, jsme se na jedno odpoledne přenesli k indiánům. Někteří se oblékli do kostýmů, někdo nasadil čelenku, ale všichni dohromady jsme se už nemohli dočkat. Čekali nás různé soutěže - lovení ryb na večeři, poznávání plodin, malování na obličej, smyslové hádanky, prověření zdatnosti všech indiánů a společné výtvarné tvoření. Na všechny pak čekala sladká odměna.

indiánské odpoledneindiáni malováníindiánské malovánítotemy

Více fotografií najdete v galerii

ZÁŘÍ V DRUŽINĚ

Po prázdninách jsme se opět sešli a všichni jsme se těšili na společné tvoření, akce, povídání a hlavně na kamarády. I nové prvňáčky jsme pořádně uvítali. Prozkoumali jsme nové hračky, sdělili si zážitky z prázdnin a pustili se i do společného vyrábění. 

hraní s legemhry v tělocvičněhry na koberci

Více fotografií najdete v galerii

Archív: