Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Proběhlé akce > Alternativní den 2. stupně

Alternativní den 2. stupněDatum konání:
21.4.2023

100 let ČESKÉHO ROZHLASU a 70 LET ČESKÉ TELEVIZE - fotky v galerii

V pátek 21. 4. 2023 neprobíhala na 2. stupni běžná výuka – měli jsme totiž tzv. Alternativní den. Tento projektový den probíhá na naší škole již řadu let a jeho hlavním cílem je navázání spolupráce mezi žáky napříč celým 2. stupněm. Díky tomuto projektu žáci navazují nové kontakty v rámci školy, seznamují se, učí se spolupracovat a budovat si svou pozici v novém kolektivu lidí.

Každý rok si navíc v rámci tohoto projektového dne připomínáme jednu významnou událost roku nebo významné výročí. Letos jsme si připomněli hned dvě kulatá výročí týkající se našich masmédií. V květnu uplyne právě 100 let od zahájení pravidelného vysílání Českého rozhlasu a 70 let od zahájení vysílání České televize. Během domácí přípravy měl každý tým za úkol vypracovat plakát s informacemi o těchto médiích a vytvořit 2-3 min trvající audio či video nahrávku, např. formou rozhovoru nebo reportáže o svých zálibách.

Učitelé se nechali výročími inspirovat a pro týmy si na celé páteční dopoledne připravili 10 stanovišť s úkoly, které se týkaly rozhlasu nebo televize. Kupříkladu žáci měli z čteného úryvku poznat dílo, jeho autora i hlas herce, který ukázku namluvil. Některým dal zabrat rozhovor v angličtině, jiným poznávání ilustrátorů postaviček z večerníčků či jazykolamy. Mezi stanovišti nechyběly ani sportovní a tvořivé úkoly. Na závěr dne čekal týmy asi nejtěžší úkol ze všech – vystoupit před dalšími týmy a odprezentovat svou přípravu. I když se jednalo o nejobávanější úkol, většina týmů se ho zhostila dobře. Obecně však v této oblasti ještě máme mezery a je na čem pracovat. Velkou pochvalu si však určitě zasloužila většina nahrávek. Někteří si s nimi opravdu vyhráli, sestříhávali je, přidávali znělky, vtipné nepovedené záběry apod. Bylo vidět, že si řada týmů při jejich tvorbě užila spoustu legrace.

Všechny úkoly plněné během Alternativního dne byly bodovány a vítězné týmy odměněny. Ale i ti, kteří zrovna letos nevyhráli, odcházeli ze školy nabití dojmy z příjemně prožitého dne.