Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Proběhlé akce > DEN ZEMĚ

DEN ZEMĚDatum konání:
29.5.2024

Cyklovýlet do Luk nad Jihlavou

Ve středu 29. května 2024 jsme vyrazili v rámci odložené oslavy Dne Země na cyklovýlet do Luk nad Jihlavou. Celkem jelo 21 dětí z druhého stupně a 3 učitelé. Jeli jsme po cyklostezce podél řeky Jihlavy, cestou jsme zastavili u pumptracku, kde si zájemci projížděli trať. V Lukách jsme se občerstvili, dali zmrzlinu a vyrazili zpět. Protože pumptrack děti bavil, opět jsme u něj zastavili a kdo chtěl, mohl se pořádně projet, ostatní odpočívali u blízkého splavu. Při návratu proti proudu řeky nám přes cestu přeběhlo vydří mládě. Do školy jsme se vrátili kolem poledne. Ujeli jsme zhruba 26 kilometrů. A protože nám přálo i počasí,  výlet se vydařil.

ZOO Jihlava

Naše skupina, tvořená žáky 6. – 9. tříd, vyrazila do ZOO Jihlava. Ta je domovem pro téměř 250 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. Zahrada je rozdělena do pěti kontinentů. Mezi zajímavé expozice patří africká vesnice Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerická Hacienda Escondido, pavilon šelem nebo pavilon Exotárium.
Během celé prohlídky jsme vyplňovali pracovní listy na témata -  kopytníci, vačnatci, šelmy, primáti, plazi a ptáci.
Na závěr jsme si i chvíli pohráli na hřišti, kde byl tobogán, houpačky a různé prolézačky. Celý den se vydařil i proto, že nám přálo slunečné počasí. (A. Hromádková)

Batelovské putování aneb mokré boty, ztracený mobil a ujetý vlak

Na akci Den země jsme si s kolegyní vymysleli Stezku po stopách Karla Havlíčka Borovského v Batelově.
Vše bylo naplánované velmi idylicky, přijedeme vlakem (to mají děti rády), a projdeme zhruba 3,5 km dlouhou stezku, na veřejném tábořišti opečeme špekáčky a dále naučnou stezkou sejdeme do městečka, dáme zmrzlinu a zakončíme putování opět na vlakovém nádraží. Celkem najdeme ani ne 5 km, tudíž nám musí na tuto akci časová dotace čtyř hodin čistého času v Batelově vyjít.

Začínáme na vlakovém nádraží v Jihlavě, všichni přišli včas, vše v pořádku, vlak má pouze 5 minut zpoždění, idylka začíná.
V Batelově jsme všichni vystoupili, nikoho ve vlaku nezapomněli a jdeme se vydat vstříc zážitkům. Naučná stezka nebyla nijak značená, poznali jsme, že jsme na ní jen díky mapám v mobilu a sem tam naučné tabuli. Nám to ale nevadilo, v dnešním vyspělém světě technologií se přece neztratíme.
No možná omyl. Nebo, ne že bychom se ztratili, cesta tudy asi skutečně před pár lety vedla, jenom za poslední dobu jí už nikdo nešel. Prvním překvapením byla bažina, močál, nevsáklý déšť, vlastně nevím, ale boty i s ponožkami jsme měli durch brzy všichni. Sotva jsme se konečně touto „cestou“ dostali na čerstvě posečenou louku (ano, viděli jsme bagr, jak hrabe seno a jen před ním uskakovali), tak jeden žák postrádal mobil a jal se ho s dalšími kamarády hledat do té bažiny. Tím nastala kolize s časem, jelikož jsme tedy si dali oddych asi na 45 minut, po kterých bylo hledání mobilu stejně marné, jako na začátku, tudíž jsme se vydali dál bez něj. (Toho mobilu, samozřejmě, žák s námi pokračoval).
Cestou necestou zpívají Mig 21, to ovšem neviděli tuto zpola vyšlapanou pěšinečku, která končila ve křoví, kterého součástí byly i maliníky, ostružiníky, metrové kopřivy a metr a půl vysoká tráva. Naštěstí jsme viděli právoplatnou cestu, na kterou jsme pokračovali přes všechny překážky. Pak už jsme šli pouze po pěšině, díky mobilu dorazili k tábořišti, opekli špekáčky a stezku Po stopách K. H. Borovského už raději nehledali.
Vzhledem k třičtvrtěhodinovému intermezzu jsme nestihli naplánovaný vlak a jeli dalším spojem o hodinu později. Mohli jsme se tedy pokochat malebným náměstíčkem a potěšit útratou místní obchůdky. Příští rok si asi naučnou stezku projdu sama dopředu. (J. Dvořáková)

Exkurze Polná

Ve středu 29. května se naše skupina v rámci Dne Země vydala do nedaleké Polné. Hned po příjezdu jsme zamířili prohlédnout si expozici nazvanou Stará škola. Viděli jsme školní třídu z 2. poloviny 19. století i byt pana učitele. V přírodopisném kabinetu jsou vystaveny dobové učební pomůcky i nejrůznější kuriozity včetně dvouhlavého telete či sysla s osmi nohama.

Po prohlídce školy jsme vyrazili na okruh kolem Pekla – zdejšího velkého rybníka. Nezapomněli jsme se rovněž zastavit u symbolického hrobu Anežky Hrůzové v lese směrem na Věžničku a seznámit se s jejím příběhem. Cesta nás nakonec přivedla zpět na polenské náměstí, kde jsme si koupili něco dobrého na zub. S dobrou náladou a plni příjemných zážitků a nových poznatků jsme dorazili zpět do Jihlavy. (A. Lapešová)

Vycházka Čížov - Okrouhlík

Na Den Země jsme se autobusem svezli do Čížova a z Čížova jsme se pak vraceli pěšky zpět do Jihlavy. Cesta vedla přes Okrouhlík, vojenský prostor, Skalku a kolem zoologické zahrady. Procházka byla velmi hezká, větší část vedla lesem. Počasí nám přálo, nálada byla výborná. Den Země jsme si užili, do školy jsme se vrátili příjemně unavení a spokojení. (B. Pacvoňová)

Cyklovýlet Štoky

Dne 29.05.2024 proběhl na naší škole Den země. Naše skupina vyjela na cyklovýlet do Štoků po nové cyklostezce. Cestou tam jsme jeli přes Lesnov, kolem Dubového a Pávovského rybníka a za Antonínovým Dolem jsme najeli na cyklostezku. Zastavili jsme se u památníku Bitvy u Slavkova. Dozvěděli jsem se, že jedna její menší část probíhala právě mezi Štoky a Zvonějovem. Před obcí Štoky nás překvapilo, že nová cyklostezka byla vybagrovaná a stavěli kolem ní chodník. Ve Štokách jsme se dali malou svačinu a nanuky a cestou zpátky jsme jeli po opět přes Pávov a potom po nové cyklostezce kolem přivaděče. Výlet se dětem líbil, přidaly by i nějakém kilometry, proto příště ještě zkusíme cestu protáhnout do okolí Hanesova mlýna a směrem ke Smrčné.  (B. Brunner)

 

více v galerii

ZOO Jihlava